Firmy ubezpieczeniowe docenione za dobre praktyki CSR

0
857

25 maja w Centrum EXPO XXI w Warszawie odbyła się dziewiąta edycja największego w Polsce wydarzenia poświęconego społecznej odpowiedzialności biznesu. Na Targach CSR zaprezentowało się ponad 50 wystawców, a w części konferencyjnej ogłoszono m.in. raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2021. Dobre praktyki”, w którym znalazły się także przedsięwzięcia polskich firm ubezpieczeniowych.

– Targi CSR zawsze były dobrą okazją do spotkania pasjonatów tego tematu. Dziewiąta edycja wydarzenia pokazała dodatkowo, jak bardzo wszystkim brakuje bezpośrednich kontaktów oraz jak szerokie i różnorodne jest już to środowisko. Wraz z partnerami Targów CSR cieszymy się więc bardzo, że liczne panele, warsztaty i stoiska wystawców miały tak znakomitą frekwencję. Relacje z żywym człowiekiem są nadal bardzo cenne, co podczas wydarzenia takiego jak Targi CSR cieszy podwójnie! – podsumowała wydarzenie Marzena Strzelczak, prezeska i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Część konferencyjna 9. Targów CSR została podzielona na cztery bloki tematyczne: KLIMAT, ROZWÓJ, BIZNES oraz RÓŻNORODNOŚĆ I INKLUZJA. Oprócz licznych debat, dyskusji i wykładów miały też miejsce ważne wydarzenia dla środowiska biznesowego skupionego wokół tematu zrównoważonego rozwoju.

Podczas Targów premierę miała jubileuszowa, 20. edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2021. Dobre praktyki”. W tegorocznym wydaniu znalazło się 1677 dobrych praktyk zgłoszonych przez rekordową liczbę 283 firm. W gronie wyróżnionych znalazły się m.in. praktyki realizowane przez Europ Assistance Polska: wspieranie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, stworzenie Zasad Dobrych Praktyk Assistance i uruchomienie Help-Line Covid-19 – specjalnej infolinii informacyjnej dla wszystkich pracowników i ich rodzin.

– Kolejny raz nasze zaangażowanie w działania społeczne zostało docenione i wyróżnione w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Od lat podejmujemy inicjatywy, które mają również pozytywny wpływ nie tylko na rozwój rynku assistance w Polsce, ale także na jego wizerunek. Cieszymy się, że inicjatywy te są dostrzegane i doceniane – powiedział Ryszard Grzelak, prezes zarządu Europ Assistance Polska.

W tegorocznej publikacji doceniono również dwie praktyki Grupy ANG w zakresie ładu organizacyjnego. Pierwszą z nich jest certyfikat B Corp. Pośrednik finansowy to piąta firma w Polsce i jedyna z branży finansowej z takim wyróżnieniem. Drugą praktyką w tym zakresie jest przekształcenie spółdzielni ANG w spółkę pracowniczą. Z kolei praktyki z zakresu pracy, opublikowane w Raporcie FOB, to projekt „Ludzie ANG po godzinach” oraz „Dzień na U”. Pierwszym z nich jest cykl wywiadów z ekspertami Grupy ANG na temat ich pasji, które publikowane są na portalu Ang4life.pl. „Dzień na U” to inicjatywa Fundacji Rak’n’Roll „Wygraj Życie!”, w którą zaangażowała się ANG i zachęcała do robienia badań profilaktycznych, korzystając z płatnego dnia w ramach akcji.

W zakresie uczciwych praktyk operacyjnych w raporcie wyróżniono projekt społeczny NNO. Po stronie odpowiedzialności realizowany w ramach Fundacji Nienieodpowiedzialni, którego inicjatorem jest ANG oraz Deklaracja Odpowiedzialnej Sprzedaży. Dobrą praktyką Grupy ANG w zakresie środowiska było natomiast Zielone Biuro ANG. Listę projektów grupy znajdujących się w tegorocznym raporcie FOB, zamyka świąteczna akcja charytatywna.

W bloku RÓŻNORODNOŚĆ I INKLUZJA Marzena Strzelczak przedstawiła wyniki nowej edycji badania Diversity in Check, które umożliwiło ogłoszenie drugiej listy pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie różnorodności i inkluzji. Na liście znalazła się m.in. ERGO Hestia.

Inkluzywność i równouprawnienie są wpisane w strategię ERGO Hestii od wielu lat. Nie tylko tworzymy przyjazne środowisko pracy, w którym liczba kobiet w kadrze menedżerskiej jest równa liczbie mężczyzn, a odsetek zatrudnionych osób z niepełnosprawnościami jest najwyższy w sektorze finansowym. Staramy się robić więcej, również dla innych firm. Przykładem jest program Sprawny staż, aktualnie prowadzony przez współpracującą z nami Fundację Integralia – powiedział Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju ERGO Hestii.

Ubezpieczyciel otrzymał też Srebrny oraz Zielony Listek CSR „Polityki”. Nagrody są potwierdzeniem konsekwentnego zaangażowania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju sopockiego ubezpieczyciela. Srebrny Listek został przyznany ERGO Hestii po raz trzeci z rzędu. Nowością są Zielone Listki, które zostały przyznane firmom wyjątkowo zaawansowanym we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań.

– Oba Listki to dla ERGO Hestii ważne wyróżnienie potwierdzające nasze codzienne zaangażowanie na rzecz promowania odpowiedzialności wobec środowiska, społeczeństwa oraz etycznego prowadzenia biznesu. Jest ono dla nas tym bardziej ważne, ponieważ zostało przyznane przez grono uznanych i cenionych ekspertów. Z roku na rok stawiamy kolejne kroki, by edukować i zachęcać cały sektor ubezpieczeniowy do działania w zgodzie z ESG – skomentował Mario Zamarripa.

(AM, źródło: ANG, Ergo Hestia, Europ Assistance)