Global Assistance mocno wchodzi w affinity

0
633

Global Assistance Polska wzmacnia swoją obecność w programach affinity, które umożliwiają nawiązanie kontaktów z nowymi klientami i partnerami biznesowymi także spoza ubezpieczeń. Dzięki temu firma chce zwiększyć zasięg działalności.

Od początku obecności na rynku Global Assistance Polska oferuje programy serwisowe i ubezpieczeniowe w obszarach komunikacji, home assistance, assistance podróżnego i medycznego. Poza świadczeniem usług serwisowych i obsługi assistancefirma postanowiła skupić się też na wzmocnieniu swojej pozycji agenta ubezpieczeniowego, oferując rozwiązania affinity dopasowane do potrzeb konkretnych grup odbiorców.

Chcemy rozwijać nasze produkty i usługi assistance w ścisłej kooperacji z partnerami, by tworzyć dla nich i ich klientów nową wartość, a tym samym zapewnić atrakcyjność i efektywność ich oferty. Celem nadrzędnym projektowanych przez nas rozwiązań jest realne zabezpieczenie beneficjentów programów affinity poprzez dawanie im świadczeń, z których rzeczywiście będą korzystać. Jednocześnie szukamy luk sprzedażowych i pomijanych lub niezauważanych potrzeb klientów, którymi możemy się zaopiekować –mówi Michał Makarczyk, prezes zarządu Global Assistance Polska.

Dopasowane ubezpieczenie

W dzisiejszych czasach nie wystarczy tylko produkować czy oferować dobre produkty lub usługi. Firmy, by zwiększyć swoją atrakcyjność, muszą szukać innowacyjnych sposobów, aby przyciągnąć i utrzymać klientów. Jednym z nich może być ubezpieczeniowy program affinity. Wygląda na to, że rynek jest na nie gotowy – zainteresowanie różnych branż dopasowanymi ubezpieczeniami rośnie. Nie jest to jednak wyzwanie proste, bo stworzenie skutecznego rozwiązania affinity wymaga wysiłku.

Przy budowaniu ciekawego i skutecznego produktu affinity kluczowe są dwie rzeczy. Pierwszą jest trafna ocena potrzeb klientów docelowych, by zaproponować im ubezpieczenie lub usługę dokładnie taką, jakiej potrzebują w danej chwili. Drugą sprawą natomiast jest dobre rozumienie relacji partnera biznesowego z jego klientami. Do tego należy dodać innowacyjny pomysł, który pozwoli na efektywne wykorzystanie bazy– zauważa Michał Krzyżanowski, członek zarządu Global Assistance Polska.

Gra jest warta świeczki. Wprowadzenie udanych programów affinity przynosi bowiem wymierne korzyści stronom takiego projektu przede wszystkim w postaci zwiększonej sprzedaży, a co za tym idzie, mocniejszej pozycji na rynku. Ponadto, dla partnera biznesowego dopasowane ubezpieczenie jest dobrym sposobem na przyciągnięcie klientów i zwiększenie ich lojalności wobec firmy. Partner może też liczyć na wsparcie ze strony twórców rozwiązań affinity w zakresie obsługi swoich klientów.

Okna do naprawy

Przykładem ubezpieczeniowego rozwiązania affinity jest najnowszy projekt Global Assistance Polska, skierowany do producentów okien. Punktem wyjścia programu Bezpieczne Okna było niestandardowe podejście do codziennych ryzyk, przed którymi chcą się chronić właściciele mieszkań i domów, a jednocześnie kupujący okna.

Rozwiązanie powstało w kooperacji z InterRisk, który odpowiada za część ubezpieczeniową. Global Assistance Polska występuje w roli agenta ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie Bezpieczne Okna jest swoistym rozszerzeniem gwarancji okien na zdarzenia ubezpieczeniowe, a świadczony serwis przypomina typową usługę warsztatową, tyle że realizowaną w domu klienta docelowego. Program zapewnia pokrycie kosztów oraz organizację naprawy lub wymiany uszkodzonej szyby lub okna. Dodatkowo w zakresie jest też interwencja służb ochroniarskich lub dodatkowe zabezpieczenie nieruchomości do czasu naprawy, by nie powiększyła się skala szkody. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje trzy rodzaje zdarzeń:

  • stłuczenie szyby w wyniku zdarzeń losowych,
  • uszkodzenie okna w wyniku zdarzeń losowych,
  • szkodę w oknie spowodowaną włamaniem lub aktem wandalizmu.

Świadczenie w ramach produktu jest bezgotówkowe i realizowane przez certyfikowanych serwisantów danego producenta, dzięki czemu nie jest naruszona gwarancja na okna. Co więcej, szkoda zgłoszona z tytułu tego ubezpieczenia nie wpływa na szkodowość w podstawowej polisie nieruchomości. Okres ubezpieczenia rozpoczyna się od momentu montażu okna, ale nie później niż sześć miesięcy od jego sprzedaży. W ciągu trwania ubezpieczenia (najczęściej jest to 12 miesięcy) ubezpieczony może zgłosić maksymalnie jedno zdarzenie danego rodzaju dla każdego okna objętego ubezpieczeniem. Ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty do górnego limitu sumy ubezpieczenia, która wynosi 21 tys. zł. Nabywcy okien mają do dyspozycji zarezerwowany dla nich numer telefonu do zgłaszania szkód.

Dzięki programowi Bezpieczne Okna producenci i dystrybutorzy okien zyskują dodatkowy argument sprzedażowy – zaznaczają troskę o klienta, który dostaje darmową usługę ubezpieczeniową i serwisową. Na tym nie koniec korzyści, bo rozwiązanie zdejmuje część problemów gwarancyjnych z producenta i jego sprzedawców. Zdarzenia, które do tej pory były zgłaszane w ramach gwarancji, a dotyczyły właśnie zdarzeń losowych, w ramach Bezpiecznych Okien są przejmowane przez InterRisk i zarządzane przez Global Assistance Polska.

Ubezpieczenie jest integralną częścią oferty, bo produkt Bezpieczne Okna jest fundowany przez producenta okien.

To dopiero początek

Strategicznym partnerem w programie okiennym jest Oknoplast, jeden z czołowych producentów stolarki budowlanej. To znana w Polsce i na rynku europejskim firma, która oferuje swoim klientom okna najwyższej jakości.

Współpraca z Oknoplast już teraz wzbudziła szerokie zainteresowanie naszym programem na rynku, zwłaszcza u producentów, którzy oferują okna klasy premium. Wstępnie dzięki współpracy tylko z Oknoplast w ciągu roku obejmiemy programem ponad 100 tys. okien – mówiMichał Krzyżanowski.

Firma nie zamierza jednak na tym poprzestać. Równolegle Global Assistance Polska konsultuje z InterRisk bliźniacze rozwiązanie dla producentów instalacji fotowoltaicznych i już niedługo nowe kontrakty ujrzą światło dzienne. Firma intensywnie także bada rynek i szuka kolejnych nisz sprzedażowych. Zacieśnia również współpracę z brokerami.

Ubezpieczenia dopasowane to także dobry biznes dla brokera. Dzięki swoim kontaktom, umiejętnościom analizy potrzeb ubezpieczeniowych i głębokiemu rozumieniu specyfiki swoich klientów brokerzy mogą być źródłem inspiracji dla kolejnych programów affinity – podkreśla Michał Krzyżanowski.

Szczególny potencjał rozwojowy Global Assistance Polska upatruje w programach zawierających assistance domowy i pomoc medyczną. W tych obszarach firma wykazuje się sporą inwencją i ma doświadczenie w dołączaniu tego typu elementów do oferty klientów B2B.

Affinity jako sposób na kryzys?

Słabnąca gospodarka i wysoka inflacja, które nam towarzyszą na rynku, są dla wielu branż dużym wyzwaniem. Dekoniunktura może spowodować spadek skłonności zakupowych klientów detalicznych. Także potencjalni partnerzy biznesowi są nastawieni na szukanie oszczędności. Jak w takich okolicznościach rynkowych biznes podejdzie do affinity?

Specjalne korzyści zaszyte w produkt podstawowy, takie jak m.in. usługi serwisowe i assistance, mogą pomóc w budowaniu konkurencyjnej oferty. W czasach kryzysu klienci na równi szukają oszczędności, jak i większej wartości za te same pieniądze. By jednak koszyk usług dodanych miał sens, musi być rzeczywiście potrzebny klientowi końcowemu. Niemniej istotne jest też stworzenie rozwiązania, które będzie efektywne kosztowo dla partnera – podsumowuje Michał Makarczyk.