Globalny rynek M&A opiera się przeciwnościom

0
662

Globalny rynek fuzji i przejęć (M&A) odnotował w I kwartale 2024 r. niewielki wzrost liczby zakończonych transakcji w porównaniu z tym analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z Kwartalnego Monitora Transakcji (QDPM) autorstwa WTW.

Z badania przeprowadzonego we współpracy z ośrodkiem badań nad fuzjami i przejęciami przy Bayes Business School na Uniwersytecie Londyńskim wynika, że w I kw. na całym świecie sfinalizowano 166 transakcji o wartości ponad 100 milionów dolarów. Dla porównania: rok wcześniej sfinalizowano 150 takich przedsięwzięć, co oznacza wzrost wolumenu o 11%.

Po czterech kolejnych kwartałach spadków liczba dużych transakcji, tj. o wartości powyżej 1 mld dol., również wskazuje na stabilizację. W I kwartale 2024 r. sfinalizowano 34 takie przedsięwzięcia, co oznacza drugi z rzędu kwartał ze wzrostem, po 33 dużych transakcjach sfinalizowanych w IV kwartale 2023 r. i 32 w trzecim. Ponadto zawarto pięć mega transakcji, tj. o wartości przekraczającej 10 mld dol., wobec zaledwie jednej w pierwszych trzech miesiącach poprzedniego roku.

– Rok 2023 był dla globalnego rynku M&A niezwykle trudny, szczególnie w obszarze przejęć – mówi Jana Mercereau, szefowa Corporate M&A Consulting z brytyjskiego oddziału WTW. – Chociaż obawy o inflację ustępują, bieżące wyzwania, takie jak słaby globalny wzrost gospodarczy, niestabilność geopolityczna i niepewność związana z wyborami prezydenckimi w USA, będą nadal wpływać na skłonność do zawierania transakcji. Jednocześnie rozprasza się obawa recesji, rośnie konsensus wokół scenariusza „miękkiego lądowania”, a prognozy dotyczące odbicia w zakresie fuzji i przejęć są poparte niedawnym gwałtownym wzrostem aktywności w zakresie IPO. Firmy private equity zgromadziły biliony dolarów „suchego proszku” i są pod rosnącą presją, aby wejść do gry i wykorzystać swój zaangażowany kapitał. Wzrost aktywności w zakresie zakończonych transakcji na początku 2024 r. to silna sugestia, że nadchodzący rok będzie bardziej aktywny – dodaje.

Europa w trendzie spadkowym

Rynek M&A w Ameryce Północnej ma za sobą trudne pierwsze trzy miesiące roku – nabywcy osiągali gorsze wyniki niż ich regionalny indeks już piąty kwartał z rzędu, z liczbą 97 zakończonych transakcji. Pod względem tego rozdźwięku pomiędzy wynikami (-14,1 pp.) był to trzeci najgorszy kwartał w regionie od czasu rozpoczęcia badania WTW w 2008 r. Również europejscy inwestorzy mieli trudności z generowaniem wartości z transakcji. Od 2021 r. ciągle osiągają słabsze wyniki niż ich regionalny indeks, a w okresie od stycznia do marca 2024 r. luka ta wyniosła -9,2 pp., przy 37 zrealizowanych transakcjach.

Historycznie niski wynik Chin

Wyniki fuzji i przejęć są bardziej solidne w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat notuje się wyniki dodatnie, w pierwszym kwartale na poziomie 3 pp., przy 31 sfinalizowanych transakcjach. Warto zauważyć, że liczba transakcji o wartości powyżej 100 mln USD zrealizowanych w Chinach – drugiej co do wielkości gospodarce świata – spadła do zaledwie dziewięciu w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r., co stanowi najniższy poziom w tym kraju od ponad dekady i spadek o ponad 90% od czasu rekordowego dla chińskiego rynku M&A roku 2015.

– Choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by przewidywać moment pełnego ożywienia na rynku, przy utrzymujących się przeciwnościach, takich jak wzmożona kontrola regulacyjna i znaczna zmienność gospodarcza, warunki do zawierania transakcji są coraz lepsze. Stopy procentowe stabilizują się, konkurencja o transakcje jest mniejsza, a wskaźniki spadły. Ponieważ kupujący są gotowi do ataku, w nadchodzących miesiącach można spodziewać się zmiany w zeszłorocznym, wyczekującym podejściu do zawierania transakcji – dodaje Jana Mercereau.

– W pierwszym kwartale 2024 roku globalny rynek fuzji i przejęć pokazał swoją siłę, odnotowując wzrost liczby zakończonych transakcji, co sugeruje, że mimo trudności, branża nadal ewoluuje i rozwija się. Pomimo wyzwań w Ameryce Północnej i Europie, region Azji i Pacyfiku prezentuje się optymistycznie, dając nadzieję na dynamiczne zmiany w nadchodzących miesiącach. Pozostaje nam obserwować, jak te trendy wpłyną na strategię M&A w najbliższej przyszłości – podsumowuje Magdalena Kluczek, dyrektorka Działu M&A Willis Towers Watson Polska.

(AM, źródło: WTW)