IGTE: Kryzys ekonomiczny może zmusić do naruszenia oszczędności emerytalnych

0
643

Nieco ponad połowa uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych uważa, że w sytuacji kryzysu ekonomicznego odkładanie pieniędzy na emeryturę jest ważne. Z wiekiem rośnie przeświadczenie o tym, że kryzys nie zwalnia z konieczności oszczędzania. Dwie trzecie respondentów posiadających oszczędności na emeryturę nie wyklucza, że z powodu kryzysu ekonomicznego będzie zmuszona je naruszyć.

56,8% respondentów stwierdziło, że wobec zbliżającego się kryzysu ekonomicznego oszczędzanie na emeryturę jest bardzo ważne, bo zapewnia dobrą przyszłość. Pozostałe 43,2% uznało, że w takiej sytuacji ta czynność schodzi na dalszy plan, ponieważ liczy się tylko dzień dzisiejszy.

Podejście do oszczędzania na emeryturę wobec kryzysu ekonomicznego jest różne w zależności od wieku badanych. Młodsi ankietowani zadeklarowali, że życie dniem codziennym w sytuacji kryzysu jest ważniejsze. Ta postawa wyraźnie zmieniła się w grupie respondentów między 25. a 29. rokiem życia. W grupie 30-latków opinie co do konieczności oszczędzania na emeryturę i życia dniem dzisiejszym zrównują się. Kolejne, starsze pokolenia uważały, że oszczędzanie na emeryturę w sytuacji kryzysu jest ważniejsze niż życie dniem dzisiejszym. Przekonanie to wyraźnie pogłębia się z wiekiem badanych.

– Za pozytywny należy uznać fakt, że spora cześć z nas, 56,8% mieszkańców Polski, dostrzega potrzebę oszczędzania na przyszłość mimo kryzysu. Wydaje się, że nie jest to jednak wystarczająco duża część społeczeństwa. Z wiekiem potrzebę oszczędzania rozumiemy lepiej, dlatego że zbliża się nasza emerytura. Z kolei im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym łatwiej nam uzbierać znaczącą sumę. Musimy wzmacniać edukację emerytalną, by młodsze pokolenia nie straciły szansy na zgromadzenie odpowiednio dużego kapitału pozwalającego na uzupełnienie swoich dochodów po przejściu na emeryturę – tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

34,5% badanych zadeklarowało, że ma odłożone oszczędności na emeryturę, przy czym 11,1% przyznało, że zrobi wszystko, żeby w sytuacji kryzysu ekonomicznego z nich nie skorzystać, a 23,4% nie wyklucza, że wykorzysta te środki w czasie kryzysu. Dwie trzecie badanych nie ma żadnych oszczędności na emeryturę. Najczęściej są to ankietowani do 19. roku życia. Wraz ze wzrostem wieku zmniejsza się liczba deklarujących brak odłożonych pieniędzy na jesień życia. Trend ten zmienia się na poziomie 50 lat. Od tego momentu nieznacznie zwiększa się liczba osób, które zadeklarowały, że nie mają żadnych oszczędności na emeryturę.

– Co trzecia badana osoba zadeklarowała, że posiada oszczędności na emeryturę. Biorąc pod uwagę to, że nasze społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się demograficznie, powyższe wskazanie nie napawa optymizmem. Tym bardziej że dwie trzecie osób z tej grupy zadeklarowało, że w sytuacji kryzysu nie wyklucza, iż skorzysta z tych oszczędności na zapłacenie bieżących potrzeb – zauważa dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie „Oszczędzanie na emeryturę w kryzysie ekonomicznym” zostało przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie IGTE w dniach od 8 do 12 września 2022 roku metodą CAPI na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

(AM, źródło: IGTE)