Europejski sektor ubezpieczeniowy z zadowoleniem przyjął opublikowany 9 września raport Mario Draghiego na temat potrzeby priorytetowego traktowania konkurencyjności Unii Europejskiej. Sektor popiera zawarty w raporcie apel o zwiększenie przepływu inwestycji i oszczędności w całej UE oraz zapewnienie, że ambitne plany dekarbonizacji Europy są częścią większego, spójnego planu i zmniejszenie obciążeń regulacyjnych – poinformowało Insurance Europe.
Raport Marco Draghiego, byłego premiera Włoch i prezesa Europejskiego Banku Centralnego, zatytułowany „Przyszłość europejskiej konkurencyjności – strategia konkurencyjności dla Europy” został opracowany na zlecenie Komisji Europejskiej we współpracy z jej ekspertami. Według dokumentu, aby przywrócić wzrost gospodarczy w Europie, należy podjąć działania w trzech obszarach: rozwijania innowacyjnych rozwiązań na gruncie dojrzałych technologii, sprzężenia celów klimatycznych z rozwojem europejskiego przemysłu oraz inwestowania w bezpieczeństwo i mniejszą zależność Europy od globalnych partnerów. Dla zrealizowania tych celów potrzeba dodatkowo od 750 do 800 mld euro rocznie. Według raportu środki te można sfinansować poprzez dalsze emisje wspólnego długu wzorem funduszu odbudowy – popandemicznego programu o wartości 800 mld euro, które są pozyskiwane przez KE z rynków w formie pożyczek.
Do raportu odniosła się m.in. Insurance Europe. W swoim stanowisku organizacja podkreśliła, że z zadowoleniem przyjmuje uznanie przez autorów raportu, iż Europa potrzebuje „ogromnych i bezprecedensowych inwestycji z historycznej perspektywy” wynoszących około 750–800 mld euro rocznie. Insurance Europe podkreśliła, że branża może wnieść swój wkład w to przedsięwzięcie jako główny długoterminowy inwestor instytucjonalny – dotychczas europejscy ubezpieczyciele zainwestowali w gospodarkę blisko 9,5 bln euro, a 69% ich inwestycji w akcje, obligacje korporacyjne i skarbowe jest ulokowanych w UE.
– Raport Draghiego słusznie mówi, że UE musi umieścić konkurencyjność w centrum swoich priorytetów na nadchodzące lata – powiedziała Michaela Koller, dyrektorka generalna Insurance Europe. – Jeśli Europa nie ma pozostać w tyle na arenie światowej i działać na rzecz wszystkich Europejczyków, musi odblokować dalsze inwestycje prywatne, aby napędzać innowacje, zrównoważony rozwój i cyfryzację. Należy przemyśleć sposób, w jaki UE ustala zasady, aby regulacje wspierały, a nie ograniczały zdolność branży ubezpieczeniowej do zapewniania ochrony, tworzenia miejsc pracy, wspierania innowacji i inwestowania w gospodarkę. Raport oferuje właściwą ambicję, ale potrzebujemy jaśniejszego planu działań, który pozwoli naszemu sektorowi w pełni odegrać swoją rolę.
Powtarzając szereg zaleceń przyjętych niedawno w manifeście „Insurance Matters” , Insurance Europe wzywa UE do:
1. Zwiększenia prywatnych inwestycji w gospodarkę UE poprzez:
- ułatwienie konsumentom inwestowania w produkty ubezpieczeniowe i emerytalne,
- zajęcie się nadmiernymi wymogami kapitałowymi, które obecnie stanowią barierę,
- zwiększenie dostępu ubezpieczycieli do aktywów, takich jak kapitał wysokiego ryzyka, infrastruktura, kapitał własny i zadłużenie MŚP,
- promowanie edukacji finansowej i ubezpieczeniowej oraz mechanizmów zachęcających.
2. Przyjęcia nowego podejścia do regulacji UE, które będzie ułatwiać, a nie ograniczać innowacyjność, globalną konkurencyjność i cyfryzację, poprzez:
- realizację zobowiązania UE dotyczącego zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych o 25%,
- zmianę podejścia do regulacji UE poprzez opracowanie i egzekwowanie jasnych zasad, które zapewnią, że nowe regulacje będą ograniczone do tego, co jest naprawdę konieczne, i będą jak najbardziej skuteczne i efektywne.
(AM, źródło: Insurance Europe)