Jak dbać o dobrostan pracowników w 2024 roku

0
1275

W dzisiejszych czasach jednym z kluczowych wyzwań działów HR jest nie tyle pozyskanie pracowników, co przede wszystkim utrzymanie ich w organizacji. Aby pracownik chciał związać się z firmą na dłużej, nie wystarczy już tylko odpowiednie wynagrodzenie. Obecnie czynniki pozafinansowe mają równie istotny wpływ na lojalność pracowników.

Współcześnie od pracodawcy oczekujemy współpracy, empatii, zrozumienia, tolerancji i realnej pomocy. Odpowiedzialna organizacja powinna więc dbać o ogólny dobrostan pracujących w niej osób.

Dobrostan (ang. wellbeing) można rozumieć jako poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, pracowników. To jeden z najważniejszych trendów, według raportu „Nowe kierunki dla HRna podstawie Mapy Trendów– przyszłość branży HR w perspektywie kolejnych 10 lat” (2023, HR Business Partner i infuture.institute).

Zgodnie z analizami badaczy wartością nadrzędną dla pracownika w środowisku pracy staje się dobre samopoczucie. Ta wartość powinna być istotna także dla pracodawcy, bo tylko wtedy utrzyma on ciągłość działania organizacji. Jak wynika bowiem z badań dla ponad 90% pracowników, brak dbałości pracodawcy o ich dobrostan byłby powodem do poszukiwania nowej pracy (2022, Deloitte).

Firmy mogą poprawiać wellbeing w organizacji na wiele różnych sposobów. Jednym z nich są benefity pracownicze, które obok podstawowego wynagrodzenia są formą poprawy samopoczucia, efektywności i zwiększania zadowolenia pracownika. Z cytowanego raportu Deloitte, obok elastycznego czasu pracy, prywatna opieka medyczna jest nadal jednym z najważniejszych benefitów pracowniczych.

Zdrowy pracownik = ciągłość działania organizacji

Dobrostan wiąże się bezpośrednio ze zdrowiem pracownika. Jeśli chorujemy, nie jesteśmy efektywni w pracy. Co więcej, najczęściej jesteśmy w niej nieobecni. Jak wynika z danych ZUS, w 2023 r. wystawionych zostało 1,4 mln zwolnień. Pracownicy, którzy uzyskali zwolnienia, przebywali na nich łącznie 6,2 mln dni. Średnia długość zwolnienia wyniosła 4,7 dnia. Przy średnim koszcie absencji z modelu (208 zł za dzień) pracodawcy ponieśli koszt w wysokości 1,3 mld zł z tytułu nieobecności swoich pracowników.

Choroby to nie tylko zwolnienia lekarskie, ale także renty. Jak podaje ZUS, w 2022 r. nowe renty z tytułu niezdolności do pracy uzyskało 39 tys. osób, w tym 11% poniżej 40. r.ż. oraz 64% w wieku 40–59. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy były nowotwory (21,6%), następnie choroby układu ruchu (19,1%) i układu krążenia (18%).

Jak wynika z danych rynkowych (2023, NFZ, Barometr WHC), czas oczekiwania na leczenie planowe w szpitalu wynosi w zależności od schorzenia nawet do kilku miesięcy lub dłużej. Liczba oczekujących to w przypadku niektórych specjalności nawet blisko 90 tys. osób.

Czy są możliwe inne rozwiązania?

Korzyści z nowoczesnych benefitów

Benefit w postaci standardowego pakietu medycznego jest już od lat normą dla pracownika. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się obecnie nowoczesne benefity, takie jak chociażby Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Pełna Opieka.

W dobie rynku pracownika i rosnących oczekiwań świadczeń pozapłacowych pracodawcy poszukują nowych benefitów, które stanowić będą realną wartość dla zatrudnionych. Jeśli świadczenie pomaga zadbać o zdrowie pracownika, korzyści z jego wdrożenia są obopólne –powiedziała Edyta Dec, dyrektorka Departamentu Sprzedaży w Grupie LUX MED.

Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Pełna Opieka to odpowiedź na potrzeby rynku, oferujące możliwość opieki zdrowotnej we własnych szpitalach Grupy LUX MED oraz w szpitalach partnerskich. Obejmuje diagnostykę szpitalną, przez zabiegi planowe, leczenie niezabiegowe, pomoc w nagłych przypadkach, aż po rehabilitację pozabiegową, a w sytuacji, kiedy ubezpieczony nie skorzysta z polisy przez dwa lata – szpitalny przegląd zdrowia.

Wyróżnikiem oferty jest Koordynator Opieki Szpitalnej, który wspiera i prowadzi pacjenta od momentu zgłoszenia, przez proces leczenia w szpitalu, aż po rehabilitację po zabiegu. Dzięki takiej ofercie LUX MED Ubezpieczenia umożliwia wsparcie wtedy, gdy jest ono najbardziej potrzebne.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, a jeśli jest konieczne leczenie szpitalne, to…

Pracodawca ponosi bardzo duże koszty związane z absencją chorobową, prezenteizmem, kosztami zastępstwa, a nierzadko także innymi kosztami operacyjnymi. Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Pełna Opieka to oszczędność dla pracodawców z kilku powodów.

Benefit w postaci opieki szpitalnej może wpłynąć na absencję chorobową pracownika. Jest to związane z szybką decyzją o hospitalizacji i skierowaniem do konkretnego szpitala. A koordynacja opieki nie tylko usprawnia proces, ale jest też realną pomocą dla pacjenta, który w sytuacji zagrożenia zdrowia nie musi dodatkowo martwić się o niezbędne formalności.

Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Pełna Opieka jest pierwszym ubezpieczeniem szpitalnym w formule all risk z jasno określonymi wyłączeniami. Leczenie szpitalne obejmuje procedury zabiegowe i niezabiegowe oraz niezbędną diagnostykę szpitalną i rehabilitację po zabiegach. Hospitalizacja może odbywać się w 15 szpitalach własnych Grupy LUX MED. Dodatkowo pacjenci mogą leczyć się także w szpitalach partnerskich, których sieć liczy obecnie ponad 100 placówek. Wszystkie z nich spełniają najwyższe standardy.

LUX MED Ubezpieczenia


Materiał reklamowy. LUX MED Ubezpieczenia to nazwa handlowa zakładu ubezpieczeń LMG Försäkrings AB z siedzibą w Sztokholmie, wykonującego w Polsce działalność poprzez oddział LMG Försäkrings AB S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie. Szczegółowy zakres oraz warunki Ubezpieczenia LUX MED – Pełna Opieka znajdziesz w OWU dostępnym na stronie https://bit.ly/3X19Ky7


POBIERZ | SUBSKRYBUJ W APPLE PODCASTS | SUBSKRYBUJ W SPOTIFY