Jak powinna wyglądać popandemiczna profilaktyka w ubezpieczeniach grupowych?

0
587

Pandemia, praca zdalna i lockdowny spowodowały, że profilaktyka zdrowotna poszła w odstawkę. Z drugiej strony rola grupowych ubezpieczeń zdrowotnych wystrzeliła i stały się najważniejszym, jeszcze bardziej niż wcześniej pożądanym benefitem. Na co zatem zwracać uwagę pracodawcom?

Choć chroniliśmy się przed koronawirusem, zaniedbaliśmy profilaktykę innych schorzeń. Pracodawcy powinni więc ze zdwojoną siłą zadbać o pracowników. Zwłaszcza że już powoli wracamy do pracy stacjonarnej i spotkań osobistych, a po roku w domu i mniejszej aktywności łatwiej o kontuzję oraz ewentualną absencję z tego powodu. Tak długi czas izolacji odbił się również na naszym zdrowiu psychicznym. Te i inne konsekwencje zdrowotne lockdownów mogą zostać z nami na lata.

Podjęcie tematu zdrowia i dolegliwości w rozmowie z pracownikami nie jest łatwe, szczególnie gdy rozmawiamy o tych najbardziej osobistych, a czasem częściowo wstydliwych. Należy jednak dyskutować i starać się jak najlepiej dopasować program ochrony do potrzeb i problemów, z którymi borykają się zatrudnieni. Obecnie na pierwszym miejscu powinny być dbałość o ewentualne wady postawy, wzroku oraz zdrowie psychiczne. Każda polisa powinna uwzględniać te elementy i pracodawcy powinni zwracać na nie dodatkową uwagę.

Jak powinien wyglądać pakiet badań i świadczeń „popandemicznych”?

Przede wszystkim wzrosło zainteresowanie poradami psychiatrycznymi i psychologicznymi. Wyraźnie zwiększyła się też częstotliwość korzystania z usług lekarzy rehabilitacji, pulmonologów i onkologów.

Pracodawcy powinni jednak mieć świadomość tego, że lista zdrowotnych zaległości jest znacznie dłuższa i trzeba je uwzględnić w zakresie ubezpieczenia.

Ponadto, warto zastanowić się nad organizacją dodatkowych badań profilaktycznych dla pracowników wracających do pracy stacjonarnej. Tego typu świadczenia można zaplanować w ramach medycyny pracy, np. za pośrednictwem pracowniczych programów profilaktycznych.

Zakres podstawowych badań powinien być niezależny od szczegółowych wymagań psychofizycznych dla poszczególnych stanowisk. Powinien on uwzględniać m.in. RTG kręgosłupa i badanie ostrości widzenia. Zdalna praca i brak ruchu oprócz wad postawy i wzroku wpłynęły też na nasze serce, dlatego listę warto uzupełnić o kilka badań kardiologicznych, w wersji minimum EKG i lipidogram.

Układając zakres ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę także kilka innych czynników. Obserwujemy, że wiele osób przybrało na wadze w izolacji. Według szacunków może to być nawet do 5 kg. Ma to wpływ zarówno na kręgosłup, jak i serce. Z kolei wśród badań dla ozdrowieńców powinny też znaleźć się testy pulmonologiczne, bo nawet bezobjawowe zarażenie koronawirusem może trwale uszkodzić płuca.

Dodatkowe świadczenie po pobycie w szpitalu z powodu pandemii

Nie można też zapominać o doskonałym uzupełnieniu do ubezpieczeń zdrowotnych, jakimi są świadczenia z ubezpieczenia życiowego – VERTUS Życie i Zdrowie.

Specjalnie dla naszych przyszłych i obecnych klientów posiadających grupowe ubezpieczenie zdrowotne Saltus Zdrowie przygotowaliśmy ofertę grupowego ubezpieczenia na życie w wersji Mini Vertus Życie i Zdrowie. Jest to rozszerzenie zakresu ubezpieczenia zdrowotnego Saltus Zdrowie o polisę grupowego ubezpieczenia na życie Saltus TU Życie, która ma na celu zapewnienie świadczenia przede wszystkim w przypadku uszczerbków, pobytu w szpitalu spowodowanym m.in. Covid-19 czy też poważnej choroby.

Oferta zawiera również dwa pakiety wspierające ubezpieczonego w różnych sytuacjach życiowych – Pakiet na wszelki wypadek oraz Pomoc dla rodziców po narodzinach dziecka.

Naszą propozycję cechuje stała, niska składka niezależna od struktury wieku, płci, a także wielkości zatrudnienia.

Xenia Kruszewska
dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia