Jak pracodawca może zadbać o zdrowie pracowników zdalnych

0
511

Z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że odsetek osób pracujących z domu sukcesywnie rośnie i może sięgać już nawet 33% zatrudnionych (5,3 mln osób). Praca w warunkach domowych niesie jednak ze sobą liczne zagrożenia dla zdrowia. Według Saltus Ubezpieczenia coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i zaczyna podejmować odpowiednie działania.

– Obejmuje to również pracujących z domu, z których wielu zaczyna odczuwać już dolegliwości związane z nową dla siebie sytuacją. Wynikają one z długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej oraz braku aktywności fizycznej. Sprawę dodatkowo pogarsza często brak odpowiedniego przystosowania naszych mieszkań i domów do pracy zdalnej, np. zwykłe krzesła zamiast profilowanych biurowych. Leżenie na kanapie z laptopem na kolanach na dłuższą metę też szkodzi, i to bardzo. Problem zauważyli już pracodawcy i podejmują działania. Widzimy, że prowadzą wewnętrzne kampanie informacyjne, a także modyfikują zakres świadczeń profilaktycznych proponowanych pracownikom. Rośnie przede wszystkim zainteresowanie ubezpieczeniami pomagającymi w walce z wadami postawy – mówi Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

Zdaniem ekspertki opieka profilaktyczna oferowana przez pracodawców w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych powinna uwzględniać podstawowe badania obrazowe, konsultacje ortopedyczne, a także świadczenia rehabilitacyjne nastawione na dbanie o kręgosłup.

Problemy z kręgosłupem to jednak nie koniec listy. Praca siedząca i brak ruchu przyczyniają się do rozwoju m.in. otyłości, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zakrzepicy naczyń żylnych nóg, astmy czy zespołu cieśni nadgarstka. Do tego dochodzą jeszcze schorzenia wynikające z wieku. Większość firm zatrudnia pracowników należących do różnych pokoleń i każde z nich boryka się z charakterystycznymi dla siebie problemami. Rynek świadczeń medycznych dla firm (ubezpieczeń grupowych i pakietów medycznych) oferuje jednak wiele rozwiązań umożliwiających dostosowanie ochrony do zróżnicowanej grupy pracowników.

(AM, źródło: Brandscope)