Jak wesprzeć komfort psychiczny pracownika na wypadek poważnego zachorowania

0
1093

Samopoczucie pracowników stało się aspektem, o którym zaczęto mówić otwarcie i przykładać do niego większą wagę. Dobrostan psychiczny wpływa na efektywność życia zawodowego i bezpośrednio przekłada się na wymierne korzyści dla całej organizacji.

Skutkami złego stanu zdrowia psychicznego może być m.in. utrata wydajności, a w szczególnych przypadkach nawet wypalenie zawodowe. Nic dziwnego, że zapewnienie osobom zatrudnionym odpowiednich warunków pracy, dbanie o ich bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie i zdrowie w obliczu bieżących wyzwań staje się dziś priorytetem dla pracodawców.

Czym jest dobrostan człowieka i jakie czynniki mają na niego wpływ?

Szukając odpowiedzi między innymi na to pytanie, Nationale-Nederlanden przy udziale agencji Smartscope przeprowadziło w grudniu 2021 r. dwa badania – na pracownikach i firmach. Zgodnie z ich wynikami dla prawie 40% ankietowanych dobrostan w pracy wiąże się przede wszystkim z satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Wiele osób za istotne elementy wpływające pozytywnie na poczucie komfortu uznaje również odpowiednie warunki pracy czy przyjazną atmosferę – odpowiednio 21% i 18%.

Jednocześnie sporo osób wskazuje także na stosowny sposób zarządzania firmą i tzw. miękkie elementy – atmosferę, poczucie bezpieczeństwa i docenienia, możliwości rozwoju czy przestrzeganie godzin pracy, bez wywierania nacisku i wywoływania stresu.

Te same badania wykazują, że aż 75% Polaków odczuwa wzrost stresu w życiu codziennym, a 74% pogorszenie zdrowia psychicznego.

A czy pracodawcy coś robią, by poprawić dobrostan psychiczny pracowników?

Jak ubezpieczenia grupowe mogą wpłynąć na dobrostan?

Od dwóch lat mówiąc o ubezpieczeniach grupowych, w Nationale-Nederlanden posługujemy się mottem „Wychodzimy firmom na zdrowie”. I nie jest to tylko hasło marketingowe, ale odpowiedzialna deklaracja z naszej strony.

W ofercie umów dodatkowych oferowanych do ubezpieczeń grupowych kładziemy nacisk na choroby cywilizacyjne. Choroby te są często konsekwencją naszego trybu życia, złej diety, braku ruchu, zaniedbań regularnych badań czy stresu.

Nie ma wątpliwości, że te czynniki oraz przeciągający się stan epidemiczny oraz wojna tuż za granicami naszego kraju mogą przynieść katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Dlatego stale zachęcamy do profilaktyki i regularnych badań, a także do ogólnej troski o nas samych.

Zachęcamy także do zadbania o swój spokój i bezpieczeństwo finansowe poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia grupowego dla pracowników z dobrą ofertą umów uwzględniających różne losowe zdarzenia i trudne życiowe sytuacje.

Cichy zabójca – cukrzyca

Na świecie na cukrzycę choruje 422 mln ludzi, w Europie 60 mln, w Polsce 3 mln, kolejne 2 mln ma stan przedcukrzycowy, a milion nie wie, że choruje.

Mamy kilka rodzajów cukrzycy, ale najpowszechniejsze to typ 1 i typ 2. Cukrzyca typu 1 to choroba prowadząca do bezwzględnego niedoboru insuliny, powodująca konieczność stałego jej stosowania. Organizm nie produkuje insuliny, więc trzeba ją stale dostarczać. Nie ma metody, by jej zapobiec, a nieleczona prowadzi do śmierci.

Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, charakteryzująca się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością na insulinę lub jej względnym niedoborem i wymagająca leczenia. Organizm nie reaguje na insulinę, co zwiększa stężenie cukru we krwi i prowadzi do powikłań. Często przebiega bezobjawowo i jest niejako „nabyta” przez nieodpowiedni tryb życia.

Problemy nie pojawiają się nagle, ale powoli, dzień po dniu cukrzyca osłabia nasze zdrowie. Pojawiają się choroby współistniejące, do których najczęściej zaliczamy choroby układu krążenia. To właśnie cukrzyca typu 2 ma najwięcej znamion choroby cywilizacyjnej. Jako pierwsza choroba niezakaźna została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku właśnie z powodu swej masowości.

To sprawiło, że zdecydowaliśmy się zaproponować naszym klientom ochronę ubezpieczeniową w przypadku zdiagnozowania cukrzycy typu 1 lub 2. Ale także objęliśmy ochroną skutki cukrzycy – wystąpienie niewydolności nerek, utraty wzroku lub zespołu stopy cukrzycowej. To poważne powikłania towarzyszące cukrzycy.

Do tego do ubezpieczenia przyjmujemy zarówno osoby zdrowe – i płacimy świadczenie za diagnozę i za powikłania, jak i osoby chore na cukrzycę, którym dajemy ochronę w zakresie ww. powikłań.

Druga przyczyna zgonów w Polsce – nowotwór

W Polsce każdego roku diagnozuje się nowotwór u ok. 170 tys. osób. Corocznie umiera ok. 100 tys. osób, jest to drugi najczęstszy powód zgonów. Około milion żyje ze diagnozowaną chorobą. To, czy zachorujemy na raka, zależy od splotu wielu czynników, takich jak: nasze geny, wiek, dieta i tryb życia. Ale to, na co możemy mieć wpływ, to zabezpieczenie na wypadek zachorowania.

Zachorowanie lub podejrzenie zachorowania na nowotwór pojawia się niespodziewanie. Dopóki nie ma pewnej diagnozy, nie ma leczenia. A to, czego z pewnością nie ma chory, to czasu. Diagnoza i decyzja o sposobie leczenia potrzebne są jak najszybciej. Dlatego w ofercie Nationale-Nederlanden oferujemy ubezpieczenia związane z chorobą nowotworową.

W ramach umowy dotyczącej poważnego zachorowania oferujemy możliwość ochrony w przypadku wystąpienia nowotworu złośliwego czy łagodnego nowotworu mózgu. Świadczenie realizujemy w formie wypłaty umówionej kwoty.

Uznaliśmy, że tak powszechna choroba zasługuje na pogłębione wsparcie ze strony ubezpieczyciela, i dlatego istotne są rozwiązania, gdzie oferuje on konkretne pieniądze jako świadczenie, ale także wsparcie w postaci usług.

Takimi produktami są w ramach ubezpieczeń grupowych – umowa na wypadek nowotworu oraz umowa na wypadek nowotworu z diagnostyką. W obu przypadkach zakres umowy obejmuje świadczenie za wskazane w o.w.u. nowotwory przedinwazyjne (np. piersi, jajnika czy jądra), czerniak w stadium 1A, nowotwory łagodne (np. tarczycy) i kilka innych.

Do umowy na wypadek nowotworu ubezpieczonego dołączamy assistance. Tu chory może skorzystać m.in. z wizyty lekarskiej, usługi dostarczenia leków czy pomocy w życiu codziennym, np. opiece nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi, konsultacjach dietetycznych czy dostać zwrot kosztów zakupu peruk i protez.

W umowie na wypadek nowotworu ubezpieczonego z diagnostyką, gdy jest wstępne rozpoznanie lub podejrzenie rozpoznania u ubezpieczonego jakiejkolwiek choroby nowotworowej, wspieramy przy diagnostyce poprzez organizację i wykonanie określonej usługi medycznej (świadczenie medyczne) lub zapłacie określonej kwoty pieniężnej (świadczenie pieniężne). I tak organizujemy:

  • konsultacje lekarskie, w tym konsultacje profesorskie z różnych dziedzin;
  •  zabiegi lekarskie i inne usługi wykonywane przez lekarzy specjalistów;
  • badania: laboratoryjne, biochemiczne, hematologiczne, hormonalne), mikrobiologiczne, serologiczne radiologiczne (RTG), ultrasonograficzne (USG), endoskopowe;
  • badania markerów nowotworowych;
  • badania tomografii komputerowej;
  • badania rezonansu magnetycznego.

Dzięki temu można robić diagnostykę równolegle albo szybciej niż w systemie publicznym. Ubezpieczony zyskuje to, co najcenniejsze na tym etapie – szybką diagnostykę i czas na leczenie.

Może się wydawać, że temat tych chorób był już omawiany wielokrotnie, ale z badań wiemy, że wiele osób nadal nie dba o profilaktykę lub prowadzi niehigieniczny tryb życia. Naszą rolą jest więc nie tylko udzielanie ochrony ubezpieczeniowej, ale także szerzenie wiedzy dotyczącej dbania o dobrostan fizyczny i psychiczny.

Anna Kwiatkowska
menedżerka ds. produktów grupowych i oferty benefitowej w Nationale-Nederlanden

O raporcie. Raport „Dobrostan psychiczny w pracy” opracowany przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden został oparty na wynikach reprezentatywnego badania ilościowego. Wywiady zostały przeprowadzone przy użyciu techniki CATI na firmach (N = 293) i CAWI na pracownikach w wieku 16+ (N = 1086). Badanie przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia 2021 r.