Jak zmiany w UFK wpłyną na ubezpieczycieli?

0
978

Komisja Nadzoru Finansowego w ramach interwencji produktowej zakazała od 1 stycznia 2022 r. dystrybucji polis z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK), których szacunkowe stopy zwrotu są niższe niż 50 proc. prognozowanej stopy wolnej od ryzyka. Firmy ubezpieczeniowe muszą teraz dostosować wysokość opłat lub wręcz usunąć takie rodzaje polisę ze swojej oferty.

Portal analizy.pl zapytał ubezpieczycieli, jakie działanie podejmą w związku z tymi zmianami. Część ubezpieczycieli wciąż analizuje wpływ interwencji na ofertę produktową, inni przyznają, że już znacząco ograniczyli sprzedaż UFK. 

Jesteśmy na etapie analizy wpływu wydanej interwencji produktowej na portfolio produktowe. W analizach bierzemy również pod uwagę zapowiedziane przez KNF działania, dotyczące zmian legislacyjnych – wskazuje Mariusz Gawrychowski, rzecznik prasowy TU Europa.

UNIQA już wcześniej zaprzestała sprzedaży tego typu produktów z UFK, koncentrując się na ubezpieczeniach o charakterze ochronnym. Natomiast dotychczasowi klienci ubezpieczeń z UFK mogą być pewni, że będziemy oferować tylko te fundusze, które zostały starannie wyselekcjonowane oraz które spełniają wymagane kryteria – zapewnia Paweł Fidelus, menedżer ds. produktów UNIQA.

Postawione przez KNF kryteria oznaczają de facto, że łączne koszty polis z UFK (pobieranych z części inwestycyjnej takiej polisy), uwzględniające podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek bankowy) płacony przez ubezpieczycieli, nie mogą być wyższe niż 3 proc. aktywów w skali roku. Limit ten ma korelować z limitami określonymi dla poszczególnych funduszy inwestycyjnych oferowanych przez TFI. 

Dodatkowo KNF zapowiedziała, że skieruje do resortu finansów propozycję zmian legislacyjnych, które miałyby kompleksowo uregulować działalność inwestycyjną ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Komisja zapowiedziała, że w ramach działań nadzorczych będzie sprawdzać, czy oferowane przez ubezpieczycieli polisy z UFK spełniają nowe wymogi. 

Prace nad interwencją trwały wiele miesięcy, a jej założenia były konsultowane przez KNF z rynkiem ubezpieczeń. Pozwoliło to na przygotowanie się zakładów ubezpieczeń do nadchodzących zmian. Produkty z UFK na pewno istotnie się zmienią, w szczególności ich konstrukcja. Ograniczona zostanie część ochronna lub ochrona zostanie oddzielona od części inwestycyjnej, ale produkty z UFK na pewno pozostaną na rynku – ocenia Piotr Wrzesiński, menedżer ds. ubezpieczeń na życie i bancassurance w Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ekspert wskazuje, że założenia interwencji pozwolą na uspójnienie oczekiwanych stóp zwrotu oraz kwestii związanych z rodzajem aktywów, w jakie mogą być lokowane pieniądze klienta. Decyzją Komisji UFK mają od przyszłego roku zakaz inwestowania w instrumenty contingent convertibles, czyli obligacje zamienne na akcje.

Pamiętajmy natomiast, że w środowisku niskich stóp procentowych, możliwości zwrotu z inwestycji na rynku kapitałowym są ograniczone. Trzeba również zaznaczyć, że wymogi interwencji dotyczą założeń produktu, natomiast środki inwestowane w UFK, podobnie jak w przypadku funduszy inwestycyjnych, są lokowane na ryzyko klienta – zaznacza Piotr Wrzesiński. 

Przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń uważa, że dokładny wpływ interwencji produktowej KNF na rynek ubezpieczeń na życie będziemy mogli zobaczyć w wynikach ubezpieczycieli życiowych za 2022 r. 

Więcej: Jagoda Fryc, „Ubezpieczyciele szykują się do przyszłorocznych zmian”, analizy pl: https://www.analizy.pl/tylko-u-nas/28046/…

(KS, źródło: analizy.pl)