Jakiego Kongresu Brokerów chce branża?

0
1353

Za nami XXIV Kongres Brokerów w Mikołajkach, który odbył się pod hasłem „Nowa rzeczywistość, nowe możliwości”. W jubileuszowym roku (w marcu minęło dokładnie 30 lat od założenia Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych) organizatorzy zanotowali rekordową frekwencję – ponad 1100 osób.

Wielkich zaskoczeń i innowacji nie było, ale uczestnicy wrócili do domów i biur zadowoleni z okazji do spotkań biznesowych i towarzyskich.

Fair Play dla Unum i ERGO Hestii

Podczas Kongresu, jak zawsze, wręczono nagrody Fair Play, które w tym roku przyznano Unum (ubezpieczenia na życie) i ERGO Hestii (ubezpieczenia majątkowe). Szczegółowe wyniki prezentowały się następująco:

Ubezpieczenia na życie

  1. Unum
  2. Compensa Życie
  3. PZU Życie

Ubezpieczenia majątkowe

  1. ERGO Hestia
  2. Warta
  3. UNIQA

Wykład inauguracyjny „Szczęście w nieszczęściu, czyli co nas trzyma w pionie” wygłosił prof. Janusz Czapiński. Odwołując się m.in. do wyników Diagnozy Społecznej, wskazywał na to, co wpływa na poczucie dobrostanu: geny, relacje społeczne, styl życia, dochód oraz zdrowie.

Wśród kongresowych gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego (wyjątkowo liczna reprezentacja) i Ministerstwa Finansów. Polską Izbę Ubezpieczeń reprezentował wiceprezes Andrzej Maciążek, Polską Izbę Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych Małgorzata Kaniewska, natomiast Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych Mariusz Wichtowski. W imieniu PFR Portal PPK występował prezes Robert Zapotoczny. Zabrakło natomiast reprezentacji Rzecznika Finansowego, z którym relacje w ostatnich latach najwyraźniej nieco się ochłodziły. Rekordowo liczną reprezentację wydelegowało środowisko akademickie, które zdominowało oficjalne punkty programu kongresowego, z finałową debatą brokerską włącznie.

Jubileusz bez jubileuszu

SPBUiR otrzymało wiele życzeń z okazji 30-lecia. Podkreślano istotną rolę brokerów w tworzeniu nowoczesnego rynku ubezpieczeń. Jednak ci, którzy liczyli na większe obchody, byli rozczarowani.

Zabrakło wątków podsumowujących historię Stowarzyszenia i okolicznościowych odznaczeń dla osób zasłużonych dla organizacji (takich, jakie przyznano chociażby na 20-lecie).

Zawieszeni w pustce

Można było odnieść wrażenie, że część brokerów jest jak gdyby zawieszona w pustce – odcięta od przeszłości, ale także od przyszłości. W finalnej debacie brokerskiej wybrzmiały lęki przed nowymi technologiami i automatyzacjami. A szkoda, ponieważ zaawansowana analityka danych i automatyzacje właśnie mogą brokerom istotnie pomóc w codziennej pracy, a nie ich wykluczyć.

Wykluczenie grozi raczej tym, którzy powtarzając dość znaną prawdę o relacyjności ubezpieczeń, zatrzymali się w rozwoju zawodowym, stosując przestarzałe narzędzia i działając nieefektywnie. Oczywiście jest też druga strona medalu – brokerzy (i to niekoniecznie najwięksi), którzy działają w sposób zwinny i stopniowo dystansują bardziej ospałych konkurentów zarówno w relacjach, jak i w procesach.

Co w programie Kongresu?

Sam program Kongresu był w tym roku mocno zróżnicowany. Przewijały się tematy dotyczące zdrowia oraz coraz groźniejszego dla rynku niedoubezpieczenia związanego z inflacją oraz zarządzania ryzykiem. Na wyróżnienie zasługują na pewno strefy PZU i ERGO Hestii, gdzie postawiono w pierwszym miejscu na merytorykę.

Trafiony okazał się dobór gości specjalnych – rajdowiec Tomasz Kuchar na zaproszenie PZU przygotował angażującą prezentację o zachowaniach na drodze w sytuacjach ekstremalnych, z kolei ERGO Hestia zaprosiła ministra Radosława Sikorskiego i redaktora Jacka Żakowskiego, którzy dyskutowali o aktualnej sytuacji geopolitycznej. Uwagę zwrócili także ratownicy medyczni z Przebadani.pl i medyczny autobus Mondial Assistance, w którym wykonywano rozmaite badania.

Mówiono również o inflacji, benefitach pracowniczych i zagranicznych oraz krajowych programach medycznych. ERGO Hestia wniosła także istotny, ale wciąż nie do końca czytelny dla rynku temat ESG.

W programie znalazły się m.in.:

  • Wybrane aspekty działalności brokerskiej w ocenie KNF
  • Inflacja i ubezpieczenia 
  • Przełomowe ubezpieczenie szpitalne Pełna Opieka 
  • Klient w nowej rzeczywistości – seminarium AIDA i SPBUiR 
  • Nowe otwarcie PPK 
  • Jak oszczędzać na podatkach, wykorzystując benefity pracownicze? 
  • Debata brokerska: nowa rzeczywistość, nowe możliwości 

O rejsach, drinkach, iluzjonistach i koncertach nie będę pisać szczegółowo – generalnie brokerom nie zabrakło okazji ani do rozrywki, ani do wzmacniania i nawiązywania relacji biznesowych, ani do pogłębiania wiedzy z różnych zagadnień.

Jakiego Kongresu chce branża? Większość jest usatysfakcjonowana jego obecną formą, aczkolwiek są obszary, które można by (a nawet należy!) unowocześnić, zwłaszcza mając na uwadze oczekiwania młodszych generacji brokerskich, i to wyzwanie stoi przed zarządem SPBUiR.

Aleksandra E. Wysocka
redaktorka naczelna