Rynek ubezpieczeń ogólnych w Japonii uzyska średni roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) 3%, z 101,6 mld dol. w 2021 r. do 133,1 mld dol. w 2026 r., mierzony składką przypisaną brutto. Motorem wzrostu jest zwiększony popyt na linie ubezpieczeń dla firm.
Zwiększająca się częstość zdarzeń o charakterze katastrof naturalnych, cyberataków i ryzyk geopolitycznych będzie napędzać zapotrzebowanie na takie linie ubezpieczeń korporacyjnych, jak ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności. Japońska branża ubezpieczeń ogólnych uzyska oczekiwany wzrost na poziomie 1,1% po odnotowaniu spowolnienia do 0,4% w 2021 r.
Spowolnienie można przypisywać przede wszystkim spadkowi w ubezpieczeniach komunikacyjnych, które odpowiadają za ponad 50% składek z ubezpieczeń ogólnych. Oczekuje się, że branża ubezpieczeń ogólnych zacznie nabierać rozpędu od 2023 r., dzięki wzrostowi we wszystkich największych liniach ubezpieczeń. Ubezpieczenia majątkowe, drugi największy segment odpowiedzialny za 25,5% składki przypisanej brutto w 2021 r., jest wrażliwy na częstość zdarzeń katastroficznych, takich jak trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów.
Częstość katastrof naturalnych przyczyni się do wzrostu w ubezpieczeniach majątkowych, w których CAGR za lata 2021–2026 wyniesie 4,9%. Do wzrostu w ubezpieczeniach majątkowych w Japonii przyczyni się również wzrost wydatków na projekty infrastrukturalne. Trzecim największym segmentem są ubezpieczenia odpowiedzialności, odpowiadające z 8,1% składki przypisanej brutto z ubezpieczeń ogólnych. Wzrost jest wynikiem popytu na produkty ubezpieczenia odpowiedzialności cyber i ryzyka politycznego. Wzrost w segmencie ubezpieczeń odpowiedzialności w latach 2021–2026 będzie wynosić 4,7%.
Ubezpieczenia wypadkowe i zdrowotne, morskie, lotnicze i transportowe oraz linie finansowe odpowiadały w 2021 r. za 15,9% składki przypisanej brutto z ubezpieczeń ogólnych. W sumie jednak rentowność ubezpieczycieli będzie niepewna wskutek rosnącej inflacji.
(AC, źródło: Global Data)