Kancelarie odszkodowawcze wykorzystują brak regulacji ich rynku

0
577

Dr Michał Ziemiak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawnej” mówił, że jednym ze sposobów na zlikwidowanie patologii na rynku kancelarii odszkodowawczych, oprócz zakazu działalności, jest jej uregulowanie. Obecnie korzystają bowiem one z przewag będących efektem ich nieustalonego statusu.

Ekspert uważa, że głównym problemem rynku odszkodowawczego jest to, iż w odróżnieniu od kancelarii adwokackiej, radcowskiej lub doradcy podatkowego, której prowadzenie wymaga spełnienia wielu wymogów, kancelaria odszkodowawcza może być założona i prowadzona przez kogokolwiek. Co więcej, nie podlega żadnemu nadzorowi – ani korporacyjnemu, ani ze strony administracji państwowej. Może też korzystać z usług pośredników, co skwapliwie czyni.

Michał Ziemiak zwrócił uwagę, że badania prowadzone zarówno przez jego katedrę, jak i naukowców z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu wskazywały, iż pośrednikami firm odszkodowawczych są ich biura sprzedaży bezpośredniej czy infolinie, ale też warsztaty samochodowe, pomoc drogowa, policjanci, przedstawiciele zawodów medycznych czy taksówkarze. To w ocenie eksperta stanowi o uprzywilejowaniu takich firm w sposobie pozyskiwania klienta. Dlatego regulacja jest niezbędna. Zapytany o kształt ewentualnej regulacji rynku odszkodowawczego, Michał Ziemiak zadeklarował się jako zwolennik modelu niemieckiego, opierającego się na podziale usług prawnych na sądowe i pozasądowe. Uznał też za warte rozważenia, czy nadal potrzebne jest utrzymywanie odrębnych zawodów adwokata i radcy prawnego, jako że mają oni obecnie niemal tożsame uprawnienia. Ekspert pozytywnie ocenił również koncepcję Rzecznika Finansowego przewidującą wprowadzenie licencji doradcy odszkodowawczego, z egzaminem przed państwową komisją składającym się z części teoretycznej i kazusu oraz wpisem do państwowego rejestru. Wskazał jednak na słabość tego pomysłu: nie wiadomo, kto miałby realizować taką weryfikację. Natomiast zapytany o senacki projekt regulacji rynku odszkodowawczego autorstwa senatora Grzegorza Biereckiego stwierdził, iż „dobrze, że jest, i to wszystko”.

Więcej:

„Dziennik Gazeta Prawna” z 4 października, Inga Stawicka „Biznes bez prawnych zasad”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)