KNF: Ubezpieczyciele mogą przeznaczyć cały zysk na dywidendę, ale pod pewnymi warunkami

0
698

Komisja Nadzoru Finansowego na posiedzeniu 10 grudnia jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej zakładów ubezpieczeń, reasekuracji oraz ubezpieczeń i reasekuracji. KNF przypomina, że bezpośrednim celem tej polityki jest zapewnienie stabilności polskiego sektora finansowego poprzez dostosowywanie bazy kapitałowej podmiotów nadzorowanych do poziomu ponoszonego przez nie ryzyka oraz ochrona odbiorców usług finansowych.

Komisja zdecydowała, że zakłady ubezpieczeń lub/i reasekuracji mogą przeznaczyć na wypłatę dywidendy do 100% zysku wypracowanego w 2023 roku (z uwzględnieniem dotychczas wypłaconych dywidend z tego zysku) oraz w 2024 r., jeśli spełniają łącznie następujące kryteria:

  1. otrzymały w ramach BION za 2023 rok ocenę ryzyka dobrą lub zadowalającą;
  2. w poszczególnych kwartałach 2024 roku nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie wymogu kapitałowego – rozumianego jako maksimum z minimalnego wymogu kapitałowego (MCR) oraz kapitałowego wymogu wypłacalności (SCR);
  3. w 2024 roku nie były objęte realistycznym planem naprawczym lub krótkoterminowym realistycznym planem finansowym, o których mowa w art. 312 i 313 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej;
  4. wielkość ich środków własnych bez odliczenia przewidywanych dywidend według stanu na 31 grudnia 2024 roku kształtowała się na poziomie powyżej 175% wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów prowadzących działalność w dziale I oraz powyżej 150% wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów prowadzących działalność w dziale II.

KNF zaleciła, aby ustalenie kwoty dywidendy do wypłaty brało pod uwagę to, że pokrycie wymogów kapitałowych (po uwzględnieniu dywidend planowanych do wypłaty w 2025 r.) na 31 grudnia 2024 roku oraz dla kwartału, w którym planowana jest wypłata, powinno plasować się na poziomie co najmniej 175% dla zakładów życiowych oraz co najmniej 150% dla zakładów majątkowych. Firmy spełniające te kryteria przy podejmowaniu decyzji w sprawie wysokości dywidendy powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2024 rok.

(AM, źródło: KNF)