Kolejny kwartał ubezpieczenia majątkowe rozwijają się szybciej

0
1394

Podsumowując I kw. 2024 r. i porównując go z tym samym okresem 2023, warto spojrzeć na wyniki poprzednich lat. Zebrana składka w porównaniu z 2020 r. jest prawie trzykrotnie większa w ubezpieczeniach majątkowych w zestawieniu z ubezpieczeniami życiowymi, a procentowy wzrost w porównaniu z 2023 wyniósł 10,23%, podczas gdy w ubezpieczeniach życiowych 5,96%.

Przez te cztery lata menedżerowie ubezpieczeń majątkowych znacznie zwiększyli zbierane składki w porównaniu z ubezpieczeniami życiowymi. Gdybyśmy porównali zebraną składkę w dziale I (życiowym) w I kw. 2024 r. z I kw. 2020, wzrost wyniósł 12,3%, natomiast w dziale II, a więc w ubezpieczeniach majątkowych, wyniósł 39,53%.

Majątek może więcej

To pokazuje nie tylko dynamikę wzrostu, ale również na podstawie tych wyników można dokonywać ocen wybranych towarzystw ubezpieczeniowych. Jak są przygotowane produkty, czy są atrakcyjne i dla kogo, jaki jest rozwój sił sprzedaży, które towarzystwa rozwijają się szybciej, a które wolniej? Te i inne pytania na pewno zadają sobie menedżerowie wszystkich firm.

O ile łatwiej można zrobić korekty cenowe w ubezpieczeniach majątkowych, to równie szybko można tego dokonać w ubezpieczeniach życiowych. Te TU, które mają na to pomysł, rozwijają się szybciej od pozostałych. Jeśli do tego dodamy pomysły na nowe produkty, od razu zobaczymy to we wzrostach zbieranej składki. Jest oczywiste, że jedni w to wierzą i to zrobią, a inni dalej nie będą osiągać rynkowych wzrostów.

Dział I – liczby nie kłamią

PZU zebrało o 8,58% więcej składki niż w roku ubiegłym. Drugi w tej wielkości Allianz zebrał więcej o 6,21%, Nationale-Nederlanden więcej o 3,03%, Warta o 16,78%, a piąta co do wielkości zebranej składki w I kw. UNIQA zebrała więcej o 8,48%.

Jeśli tak duża firma jak PZU, z ponad 41% zebranej składki na rynku osiąga wzrosty powyżej średniej rynkowej, to zdecydowanie należą się jej słowa uznania. To może być wzorem dla innych. Pośród tych pięciu firm, które zebrały największą składkę w I kw. 2024 r., należy wyróżnić również TUnŻ Warta. Wzrosty ponad 2,5 razy większe od średniej rynkowej! Gratulacje dla TUnŻ Warta.

Spośród niewymienionych wcześniej na uznanie zasługuje UNUM. Kolejny kwartał osiąga wzrosty powyżej średniej rynkowej – powyżej 26% w stosunku do I kw.2023 r. i ponad 50% w porównaniu z I kw. 2022. To wynik godny zauważenia, odnotowania i wyróżnienia. Dla wielu firm może to być wielkim przykładem, jak robić biznes życiowy. Kolejny raz wyróżniam TU na Życie UNUM i gratuluję.

Mam nadzieję, że w kolejnych kwartałach do grupy wyróżnionych przystąpią takie towarzystwa, jak Compensa, Aegon, Generali i inne niewymienione w tej części artykułu.

Dział II rozwija się znacznie szybciej

Kolejny kwartał pokazuje znaczące wzrosty sprzedaży ubezpieczeń majątkowych. Nasuwają się pytania, czy bardziej cenimy majątek od swojego życia, czy działania menedżerów majątkowych są skuteczniejsze od działań menedżerów życiowych? Czy może istnieją jakieś inne względy powodujące większy wzrost zebrany składki w ubezpieczeniach majątkowych w porównaniu z ubezpieczeniami życiowymi? Menedżerowie, którzy znają odpowiedzi, skuteczniej niż inni osiągają wyższe wzrosty zebranej składki.

I podobnie, gdybyśmy się przyjrzeli pięciu największym TU majątkowym w zebranej składce, to wyniki wyglądają następująco: PZU wzrost o 10,37%, Warta wzrost o 8,26%, a więc poniżej średniej rynkowej, ERGO Hestia wzrost o 18,92%, UNIQA wzrost o 8,91%, również poniżej średniej rynkowej, Compensa – mniejsza zebrana składka niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego – o 0,75%.

Podobnie jak w ubezpieczeniach życiowych, słowa uznania należą się menedżerom z PZU. Największa firma ubezpieczeniowa w Polsce osiąga wzrosty zarówno sprzedaży ubezpieczeń życiowych, jak i majątkowych. To może być wzór dla innych.

Miłym zaskoczeniem są wyniki ERGO Hestii. Znaczący wzrost w zebranej składce spowodował, że przeskoczyła ona TUiR Wartę w gronie największych firm. Warta pewnie nie odpuści tej zdrowej rywalizacji i wyniki w kolejnych kwartałach będą ciekawe. Będziemy je monitorować i komentować po opublikowaniu przez KNF.

Zaskoczeniem są wyniki Compensy. Mniejsza zebrana składka może być porządkowaniem portfela przed trwającym połączeniem z Wienerem. Z zainteresowaniem przyglądać się będziemy wynikom łączących się spółek w grupie VIG, mając doświadczenia z innych połączonych już spółek w Polsce w poprzednich latach, zarówno w dziale I, jak i II.

Stosunkowo dużo firm w dziale II ubezpieczeń osiągnęło spadki sprzedaży w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej tabeli kolorem zielonym zaznaczone są TU osiągające wzrosty powyżej średniej rynkowej, kolorem czerwonym zaś TU osiągające mniejszą sprzedaż niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Gospodarka dobrze się rozwija, mamy nowy rząd, giełda jest stabilna, pandemia za nami, gorzej z wojną w Ukrainie, więc należy spodziewać się stabilizacji rynkowej. Wybory we Francji, kampanie wyborcze w USA mogą przynieść zmiany w gospodarce. Zobaczymy, czy tak się stanie.

Włodzimierz Mazur