Zarządzanie ryzykiem w produkcji rolnej jest szczególnie wymagające. Produkcja „pod chmurką” narażona jest na coraz intensywniejsze zjawiska pogodowe, a to nie wszystkie zdarzenia, które mogą wpłynąć na rolnika. W Generali Agro można kompleksowo objąć ochroną wszystkie aspekty tej działalności.
Budynki
Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych obejmuje swoją ochroną zamknięty katalog ryzyk określony w ustawie, tj: ogień, huragan, powódź, podtopienie, deszcz nawalny, grad, opady śniegu, piorun, eksplozja, obsunięcie ziemi, tąpnięcie, lawina, upadek statku powietrznego. Zdarzenia te są w większości obwarowane dodatkowymi wymogami, jak np. wysoka wartość prędkości wiatru, która wskazuje, że to jest huragan, czy też określona szczegółowo wartość opadów, aby zachodziło ryzyko opadów śniegu.
Dlatego w Generali Agro, oprócz ryzyk obowiązkowych, można ubezpieczyć budynki, a także mienie i zwierzęta w zakresie dobrowolnym. Do wyboru są 2 dodatkowe warianty: rozszerzony i all risk. Odpowiednio w tych wariantach ubezpieczenia odpowiedzialność rozszerza się automatycznie o ryzyka takie jak: zalanie, silny wiatr, przepięcie, wandalizm, uderzenie pojazdu i szereg innych, a w przypadku all risk o dodatkowe nienazwane ryzyka. Budynki można ubezpieczyć już na etapie budowy.
– Oferta ta obejmuje nie tylko budynki, ale również budowle, ziemiopłody, ruchomości domowe, materiały i zapasy, sprzęt rolniczy, zwierzęta i odnawialne źródła energii. Gospodarstwo bowiem to całość, również wyposażenie, a nie tylko budynki – podkreśla Krzysztof Mrówka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali.
Maszyny rolnicze
W zakresie Agro Casco w Generali można ubezpieczyć każdą maszynę rolniczą w jednym z trzech wariantów ochrony: Prestiż, Premium lub Komfort. Jedynym warunkiem objęcia ochroną maszyny jest to, aby była sprawna technicznie i nie miała żadnych widocznych zewnętrznych i wewnętrznych uszkodzeń lub usterek oraz by była gotowa do pracy zgodnie ze swym przeznaczeniem.
Polisa Agro Casco zawarta w ramach Generali Agro Ekspert chroni maszyny rolnicze zarówno od ryzyk charakterystycznych dla pojazdów mechanicznych, jak i maszyn rolniczych. Są to zatem zarówno wypadki drogowe, w tym przewrócenie maszyny, kradzież maszyny lub jej części, uderzenie w budynek lub element infrastruktury energetycznej lub wodnej oraz szkody w oszkleniu kabiny.
– Z ryzyk charakterystycznych dla maszyn rolniczych warto wspomnieć o awarii spowodowanej przedostaniem się ciała obcego do wnętrza maszyny, szkodach wyrządzonych przez przewożony ładunek, czy w przewożonym ładunku, czyli płodach rolnych, nawozach, środkach ochrony roślin oraz materiale siewnym, szkodach w ogumieniu – wylicza Mariusz Gilicki, zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali Polska.
Agro Casco w Generali Agro chroni maszyny rolnicze w takim samym zakresie w czasie pracy w ramach gospodarstwa rolnika, jak i ich usługowego wykorzystania.
– Największe straty rolnik ponosi, gdy maszyna spłonie, zostanie skradziona lub się przewróci. Wówczas dochodzi do utraty lub całkowitego zniszczenia maszyny, a Generali ponosi odpowiedzialność do wysokości sumy ubezpieczenia. By pokazać, jaka to skala – za spalenie się kombajnu wypłaciliśmy 1,6 mln zł, a ciągnika – 800 tys. zł. Warto więc zadbać, aby suma ubezpieczenia była bliska wartości rzeczywistej maszyny – wyjaśnia Mariusz Gilicki.
Maszyna rolnicza powinna być również chroniona w zakresie OC ppm – tak, aby w razie powstania szkody na osobie lub w majątku osób trzecich, ubezpieczyciel przejął wypłatę świadczenia lub odszkodowania należnego z tego tytułu.
Uprawy
W jesiennym sezonie ubezpieczenia upraw rolnik może w Generali Agro objąć ochroną uprawy rzepaku ozimego oraz zbóż ozimych, takich jak: pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime, mieszanka zbożowa ozima.
Producentom rolnym przysługuje dopłata z budżetu państwa do ubezpieczenia upraw w wysokości nawet do 65% wartości składki, do ryzyk takich jak: ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, grad, deszcz nawalny i huragan. W zależności od potrzeb rolnik może wybrać w Generali następujące pakiety:
- grad,
- grad, ujemne skutki przezimowania,
- grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania,
- grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny, huragan.
Dodatkowo ochrona może zostać rozszerzona o niedotowane ryzyko ognia, w przypadku którego Generali Agro odpowiada za szkody niezależnie od przyczyny powstania pożaru.
– W ramach ubezpieczenia upraw rolnych przedmiotem ubezpieczenia jest plon główny, który dla rzepaku ozimego stanowią nasiona, a dla zbóż ozimych – ziarno. W Generali Agro rozumiemy, że plony są narażone na szkody także podczas magazynowania, dlatego możemy rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie ziemiopłodów przechowywanych w silosach i magazynach. Dajemy również klientom możliwość ubezpieczenia nawozów, środków ochrony roślin czy materiału siewnego w ramach specjalnego produktu Generali Gospodarstwo Rolne – wyjaśnia Krzysztof Mrówka.
Zwierzęta
W Generali ubezpieczeniem z dopłatami z budżetu państwa można objąć: bydło, świnie, owce, konie, kozy oraz drób. Dopłata dotyczy ryzyk takich jak: huragan, uderzenie pioruna, powódź, deszcz nawalny, osunięcie się ziemi, lawina, grad.
Po wykupieniu dodatkowej klauzuli możemy rozszerzyć ochronę o ochronę od szkód spowodowanych przez: ogień, eksplozję, porażenie prądem, dym i sadzę, huk ponaddźwiękowy, napór śniegu i lodu, silny wiatr, tąpnięcie, trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu, upadek przedmiotów, upadek statku powietrznego, wandalizm. Ochrona zadziała również w przypadku uboju z konieczności w wyniku wymienionych wyżej ryzyk.
Ponadto Generali Agro przygotowało specjalistyczne ubezpieczenie dla koni m. in. rekreacyjnych czy też startujących w różnego rodzaju zawodach – Generali Konie.
– W zależności od wybranego wariantu można ubezpieczyć życie konia od śmierci lub uboju z konieczności na skutek np. wypadku, choroby, ciąży lub porodu, operacji lub kastracji. Ciekawą propozycją jest ubezpieczenie zwrotu kosztów operacji, m.in. kolki, a także ubezpieczenie OC posiadacza konia – tłumaczy Krzysztof Mrówka.
OC rolnika
OC to nie tylko spełnienie ustawowego obowiązku, ale ochrona w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Zakres obejmuje zarówno szkody związane z posiadaniem budynków, jak i posiadaniem zwierząt gospodarskich, czy też pojazdów wolnobieżnych.