Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2021 r. pięć największych grup ubezpieczeniowych na polskim rynku odpowiada za 80% całkowitego przypisu składki sektora. To o 4 punkty procentowe więcej niż w roku poprzednim – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.
„DGP” tłumaczy, że kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost poziomu koncentracji było przejęcie aktywów Avivy przez Allianz. Dzięki temu ten ostatni awansował z szóstego miejsca na czwarte, wyprzedzając Nationale-Nederlanden oraz Vienna Insurance Group. Gazeta zwraca jednak uwagę, że porównanie wyników za ostatnie dwa lata wszystkich pomiotów będących własnością lub współwłasnością Allianz pokazuje, że poziom udziału rynkowego obniżył się z 9,4 do 9,1%.
Dzięki przejęciu polskich aktywów AXA wzmocniła się też UNIQA, awansując na szóste miejsce. Ale i w jej przypadku łączny wskaźnik udziału w rynku jest niższy niż obu podmiotów w 2020 r., jeszcze przed ich połączeniem. Jakub Machnik, członek zarządu ds. finansów i ryzyka UNIQA tłumaczy, że w ub.r. jego firma była skoncentrowana na fuzji operacyjnej. Realizacja celów biznesowych nie była najważniejsza i stąd wzrosty były niższe od rynkowych. Menedżer zapewnił, że w 2022 r. ma być lepiej.
Także Grupa PZU nie oparła się trendowi i obecnie jej udział w rynku (wraz z podmiotami zależnymi) wynosi nieco ponad 37%.
Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 28 marca, Łukasz Wilkowicz „Rynek ubezpieczeń coraz bardziej skoncentrowany”
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58387,…
(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)