Konkurencyjność motywem przewodnim XII Kongresu PIU

0
529

W dniach 21–22 maja 2025 r. w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się XII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Temat wybrany przez organizatorów tegorocznej edycji: „Konkurencyjność”, wynika z potrzeby refleksji nad aktualnymi wyzwaniami i szansami, jakie stoją przed sektorem ubezpieczeniowym w Polsce i Europie. PIU podkreśla, że w dobie dynamicznych zmian geopolitycznych, technologicznych i społecznych konkurencyjność staje się jednym z kluczowych warunków stabilności i rozwoju rynku finansowego, w tym ubezpieczeniowego. To pojęcie przenika wszystkie aspekty działalności branży – od regulacji prawnych, przez strategie zarządcze, aż po innowacje i odpowiedź na zmiany demograficzne czy katastrofy naturalne.

Pierwszego dnia kongresu odbędą się cztery debaty skupione na regulacjach, rynku i współpracy. Panel „Konkurencyjność – regulacje” otwierający merytoryczną część spotkania poświęcony będzie analizie globalnych trendów regulacyjnych oraz ich wpływowi na możliwości rozwoju firm finansowych w Polsce i Europie. Dyskusję poprowadzi Cezary Stypułkowski, prezes zarządu Banku Pekao SA, a w rozmowie wezmą udział: Jan Krzysztof Bielecki, były premier Rzeczpospolitej Polskiej, Vittorio Grilli, włoski ekonomista, wykładowca akademicki i urzędnik państwowy, w latach 2012–2013 minister gospodarki i finansów w rządzie Mario Montiego, oraz Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

O rzeczywistym obrazie powodzi

Kolejna debata, „Konkurencyjność – rynek”, z udziałem prezesów zakładów ubezpieczeń, skupi się na wpływie konkurencyjności na rozwój sektora asekuracyjnego. Uczestnicy przeanalizują działania wspierające innowacyjność oraz sposoby zwiększania efektywności w strategiach zarządczych.

Kolejnym punktem programu będzie panel „Powódź 2024 – fakty i mity” poświęcony analizie działań zakładów ubezpieczeń w związku z powodzią, która dotknęła Polskę we wrześniu 2024 r. Katastrofa stała się dla ubezpieczycieli wyzwaniem i sprawdzianem, weryfikując gotowość rynku do efektywnej operacyjnej sprawczości. Eksperci porównają rzeczywiste działania firm z odbiorem społecznym i medialnym, podejmując także temat luki ubezpieczeniowej i potrzeby budowania zaufania społecznego.

Jak chronić się przed skutkami żywiołów

Pierwszy dzień kongresu zamknie panel pt. „Odporna gospodarka – ubezpieczenia wobec katastrof naturalnych” w całości poświęcony systemowym rozwiązaniom ochrony przed katastrofami naturalnymi. Eksperci zastanowią się, w jaki sposób Polska może czerpać z doświadczeń innych państw, gdzie tego rodzaju mechanizmy funkcjonują od lat. Uczestnicy omówią modele stosowane za granicą, przedstawią ich mocne strony i ograniczenia, a także podejmą próbę oceny roli, jaką powinno odgrywać państwo w projektowaniu skutecznego i sprawiedliwego systemu ochrony przed skutkami katastrof. Dzień zakończy się częścią networkingową oraz uroczystą kolacją o godz. 20.30.

Demografia, bezpieczeństwo i innowacje

Drugi dzień kongresu rozpocznie panel „Longevity”, koncentrujący się na wpływie starzenia się społeczeństwa na systemy emerytalne, opiekę zdrowotną oraz ofertę produktową sektora ubezpieczeniowego. Eksperci zastanowią się, w jaki sposób rynek asekuracyjny może odpowiedzieć na potrzeby demograficzne jutra, a także jak projektować rozwiązania wspierające długowieczność i jednocześnie zapewniające stabilność finansową.

Kolejną debatą będzie panel z udziałem przedstawicieli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dyskusja poświęcona będzie najnowszym projektom realizowanym przez UFG, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczestników rynku ubezpieczeniowego oraz usprawnienie procesów likwidacyjnych i kontrolnych.

Ostatnim punktem programu XII Kongresu PIU będzie blok „Innowacje dla ubezpieczeń” z trzema prezentacjami poświęconymi nowym technologiom w branży. Prelegenci pokażą, jak dzięki hiperpersonalizacji, inteligentnemu wykorzystaniu danych i zaawansowanej analityce firmy mogą skuteczniej odpowiadać na potrzeby klientów i zwiększać swoją konkurencyjność.

Rejestracja na tegoroczny Kongres PIU trwa do 6 maja (zapisy). Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają pracownicy zakładów ubezpieczeń.

Szczegółowy program

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl