Całkowita suma opłat i prowizji zarobionych na działalności brokerskiej w 2024 r. wyniosła ok. 180 mld dol. Rynek kontynuował konsolidację i trend ten prawdopodobnie utrzyma się przez cały 2025 r. Blisko połowa z 500 największych światowych grup brokerskich ma siedzibę w USA, a 85% jest własnością prywatną.
Według najnowszych rankingów i analiz zaktualizowanych przez Insuramore wartość światowego ubezpieczeniowego rynku brokerskiego w kategoriach przychodów z opłat i prowizji w 2024 r. wzrosła z poziomu 166,5 mld dol. w 2023 r. Odpowiada to współczynnikowi wzrostu ok. 8,1% nieskorygowanemu o inflację, ale bliżej 2,6% po korekcie.
Czołowych 15 grup brokerskich w ujęciu nieskorygowanym o inflację osiągnęło jeszcze wyższy skumulowany wskaźnik wzrostu wynoszący 10,7%, chociaż częściowo za sprawą fuzji i przejęć. Spośród nich Alliant i Howden były grupami o największej dynamice wzrostu przychodów brokerskich.
Szacuje się, że w 2024 r. rynek pod względem przychodów dzielił się następująco:
- ok. 83,3 mld dol. przypadało na działalność brokerską detaliczną w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla firm – liderem jest Marsh McLennan,
- 18,2 mld dol. na działalność brokerską detaliczną w zakresie ubezpieczeń majątkowych indywidualnych – liderem jest Alliant,
- 55,8 mld dol. na działalność brokerską detaliczną w zakresie benefitów pracowniczych i ubezpieczeń na życie i zdrowotnych – lider WTW,
- 8,3 mld dol. na działalność brokerską w zakresie reasekuracji – lider Aon,
- 14,7 mld dol. na działalność brokerską hurtową – lider Amwins.
Przychody z działalności brokerskiej reasekuracyjnej i hurtowej rosły najszybciej w ciągu roku.
Pod względem wartości przychodów brokerskich ogółem na pierwszym miejscu wśród grup brokerskich na świecie w 2024 r. uplasował się Marsh McLennan, kolejne były Aon, Gallagher, WTW i Acrisure.
Poza USA najwięcej grup brokerskich spośród największych 500 ma siedzibę w Wlk. Brytanii (49), Francji (35), Kanadzie (31) i Niemczech (21).
AC