KUKE: Niewypłacalności firm we wrześniu na stabilnym poziomie

0
456

Z danych zgromadzonych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych wynika, że po wakacyjnym spadku liczba ogłaszanych restrukturyzacji wzrosła, utrzymując się jednak na średnich poziomach z ostatnich miesięcy. Z kolei indeksy upadłości w poszczególnych branżach gospodarki praktycznie się nie zmieniły, rosnąc jedynie w usługach.

KUKE oszacowała, że we wrześniu odnotowano 178 niewypłacalności, czyli o 30% więcej niż w sierpniu i o 43,5% więcej niż przed rokiem. Z tej liczby 151 zdarzeń stanowiły restrukturyzacje. Było ich o 41,1% więcej w skali miesiąca i o 64,1% więcej w ujęciu rocznym. We wrześniu upadłość ogłosiło też 27 firm, czyli o 12,9% mniej niż miesiąc wcześniej i o 25,6% mniej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.

Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się do 2102 przypadków – to o 54 więcej (2,6%) niż miesiąc wcześniej. 

– Po wakacyjnym spadku wzrosła liczba ogłaszanych restrukturyzacji, utrzymując się jednak na średnich poziomach z ostatnich miesięcy, a indeksy upadłości w poszczególnych branżach gospodarki praktycznie się nie zmieniły, rosnąc jedynie w usługach – wynika z obliczeń KUKE i PFR na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Oczywiście nadal za szybkim przybywaniem wniosków o restrukturyzację odpowiada procedura uproszczonego postępowania, stanowiąc 86,1% wszystkich przypadków. Warto jednak zauważyć, że w kolejnym miesiącu notujemy spadek jej odsetka o kolejne ok. 4 pkt proc. Pokazuje to, że ta metoda ochrony przed likwidacją nie jest już nadzwyczajnym środkiem, a wpasowuje się do zestawu narzędzi będących w dyspozycji przedsiębiorców – komentuje Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji. – Wskaźnik szkodowości portfela KUKE nie wykazuje od miesięcy większych zmian. Klienci z wielu branż zgłaszają zapotrzebowanie na większe limity ubezpieczeniowe w związku z rosnącymi cenami. Z drugiej strony pozycja płynnościowa kontrahentów krajowych i zagranicznych jest generalnie dobra, co oznacza, że w części transakcji nie wykorzystuje się ubezpieczenia kredytu kupieckiego – dodaje.

(AM, źródło: KUKE)