Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Islamska Korporacja Ubezpieczeń Inwestycji i Kredytów Eksportowych (ICIEC) będą współpracować, gdyż rośnie zainteresowanie polskich eksporterów i inwestorów prowadzeniem działalności w krajach należących do Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI). Obie organizacje mają zapewnić rozwiązania w zakresie ograniczania ryzyka dla eksporterów i inwestorów.
Celem obu ubezpieczycieli jest dalsze wzmacnianie partnerstwa i poszerzanie możliwości wspierania handlu i inwestycji między Polską a 47 państwami członkowskimi ICIEC. Ponadto porozumienie zachęca do szukania kolejnych pól współpracy, w tym udzielania pomocy technicznej i zwiększania potencjału finansowego.
– Podpisanie porozumienia ma na celu ożywienie handlu i inwestycji polskich firm w krajach OWI oraz pogłębienie partnerstwa ICIEC z KUKE – mówi dyrektor generalny ICIEC Oussama Kaissi. – Mamy nadzieję, że partnerstwo to będzie przykładem dla większej liczby krajów zachodnich, demonstrując dynamiczny i rosnący potencjał rynkowy, jaki istnieje w krajach OWI, oraz biorąc pod uwagę potencjał tego regionu w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych – dodaje.
– ICIEC to doświadczony partner, z którym współpraca pomoże KUKE umacniać obecność polskich eksporterów i inwestorów z wielu branż na bardzo perspektywicznych rynkach – wskazuje prezes zarządu KUKE Janusz Władyczak. – Choć niepewność związana z pandemią wstrzymała część projektów, to wspólnie patrzymy już w przyszłość, gdy świat przezwycięży jej skutki. Polskie firmy z atrakcyjną jakościowo i cenowo ofertą coraz odważniej poszukują rynków z potencjałem wzrostu poza Europą. Ze wsparciem ICIEC oraz KUKE mają szanse na dynamiczny rozwój w 47 krajach na czterech kontynentach, zarówno pod względem handlowym, jak i inwestycyjnym – zaznacza.
Islamska Korporacja Ubezpieczeń Inwestycji i Kredytów Eksportowych jest członkiem Grupy Islamskiego Banku Rozwoju (IsDB). Została założona w 1994 roku w celu wzmocnienia stosunków gospodarczych między państwami członkowskimi OWI. ICIEC chce być preferowaną instytucją, która umożliwia handel i inwestycje na rzecz zrównoważonego rozwoju w państwach członkowskich. Jej celem jest ułatwianie handlu i inwestycji między państwami członkowskimi a resztą świata poprzez dostarczanie rozwiązań finansowych oraz narzędzi ograniczania ryzyka zgodnych z szariatem.
(AM, źródło: KUKE)