KUKE przewiduje 15% wzrost niewypłacalności

0
492

Zdaniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w obecnej sytuacji stawianie prognoz na rok bieżący jest karkołomnym zadaniem, zwłaszcza że w małym stopniu o upadłościach firm będą decydowały kwantyfikowalne procesy gospodarcze, a bardziej odpowiadać za to będą zupełnie nieprzewidywalna pandemia i niemal równie trudne do odgadnięcia interwencje władz państwowych na rynku. Mimo to KUKE zakłada, że skala ryzyka w gospodarkach polskiej i europejskiej będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza. Jej zdaniem liczba bankructw i restrukturyzacji zwiększy się o 10–15% w porównaniu z rokiem minionym.

Z obliczeń Korporacji prowadzonych w oparciu o dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że niewypłacalność dotyczyła w ubiegłym roku 1342 spółek prawa handlowego. Oznacza to wzrost o 374 przypadki, czyli o 38,6% w porównaniu z 2019 r. Liczba ogłoszonych przez sądy upadłości spadła z 543 do 535 przypadków (-1,5%). Drastyczny wzrost nastąpił natomiast w kategorii restrukturyzacja – z 425 do 807 spraw (+89,9%).

– Za praktycznie cały ten wzrost odpowiada drugie półrocze 2020 r. i uproszczone restrukturyzacje firm dopuszczone w czerwcu zmianą w regulacjach przeprowadzonych w celu walki ze skutkami pandemii. Jak wskazywaliśmy w komentarzach w poprzednich miesiącach, takie tymczasowe procedury chroniące przed bankructwem z powodu ekstremalnie trudnych warunków rynkowych zostały wprowadzone w wielu krajach. Dzięki temu ratowane są miejsca pracy i chroniony jest rynek przed łańcuchem wzajemnie napędzających się upadłości – komentuje Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE. – Od sierpnia z każdym miesiącem przyspieszała dynamika wzrostu niewypłacalności w ujęciu 12-miesięcznym, obrazując skalę pogarszania się sytuacji finansowej firm w okresie pandemii. Choć wynika to na pewno w dużej mierze także z „uczenia się” przedsiębiorców nowych przepisów i korzystania właśnie z uproszczonego trybu restrukturyzacji. Z niepokojem będziemy wypatrywać stabilizacji tego wskaźnika, co powinno nastąpić w drugim półroczu. Należy zakładać, że część prowadzonych obecnie restrukturyzacji przerodzi się w bankructwa – dodaje.

(AM, źródło: KUKE)