Komisja Europejska zdecydowała o wydłużeniu działania specjalnych instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców z terenu Wspólnoty, w tym stosowania rządowych gwarancji w ubezpieczania należności handlowych w transakcjach z kontrahentami z UE i wybranych krajów OECD. To ostatnie rozwiązanie będzie dostępne do 31 marca 2022 r.
Decyzja KE oznacza, że wprowadzone przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych na początku pandemii ubezpieczenie w dwóch wariantach GAP EX i GAP EX+ będzie dostępne dla eksporterów o trzy miesiące dłużej.
GAP EX i GAP EX+ są przeznaczone dla eksporterów, którzy nie mogą znaleźć ubezpieczeń na zasadach komercyjnych dla dotychczasowych kontraktów albo chcą zwiększyć sprzedaż na zagranicznych rynkach. Ubezpieczenie obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz dziewięć rynków OECD, na przykład Stany Zjednoczone, Norwegię czy Australię. KE już kilkakrotnie przedłużała działanie instrumentów pomocowych, powołując się na ryzyka dla gospodarki i biznesu związane z trwającą pandemią.
– Cieszymy się, że GAP EX będzie dłużej dostępny dla polskich eksporterów, ponieważ jest cały czas chętnie przez nich wykorzystywany, a wartość przyznanych limitów stale rośnie. Szczególnie intensywnie jest wykorzystywany przez firmy sprzedające do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz krajów naszego regionu. Decyzja KE pokazuje, że choć mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym, to sytuacja makroekonomiczna jest wciąż niepewna, co udowadniają kolejne kraje, wprowadzając ograniczenia w działaniu biznesu w celu ograniczenia liczby zakażeń. W tak zmiennym otoczeniu zdecydowanie rekomendujemy korzystanie z ubezpieczeń należności. Część krajów UE wycofuje już programy wsparcia przedsiębiorców, co może skutkować w niedługiej przyszłości wzrostem liczby niewypłacalności, a tym samym kłopotami dla ich dostawców z naszego kraju – skomentował Grzegorz Kwieciński, dyrektor Departamentu Ryzyka Ubezpieczeniowego KUKE.
(AM., źródło: KUKE)