KUKE widzi rosnącą nerwowość wśród eksporterów na Ukrainę

0
884

Zaledwie ułamek polskiego eksportu na Ukrainę był ubezpieczony od ryzyka konfliktu zbrojnego czy sankcji politycznych. W tej chwili skorzystanie z tego typu opcji jest już niemożliwe, a na horyzoncie widnieją sankcje dla Białorusi – informują media.

Powołując się na dane Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, która jako jedyny ubezpieczyciel oferuje ochronę przed wojną i sankcjami politycznymi wobec Rosji, „Rzeczpospolita” wskazuje, że od tego typu ryzyka było ubezpieczone jedynie 5% polskiego eksportu nad Dniepr, tj. 1,5 mld zł z 28 mld zł (dane za 2021 r.). Obecnie takie polisy są niedostępne, ze względu na zablokowanie przez Ukrainę możliwości dokonywania zagranicznych płatności oraz odcięcie Rosji od systemu SWIFT.

Janusz Władyczak, prezes KUKE, ocenia, że w obecnej sytuacji ubezpieczeni mogą liczyć na odszkodowanie w trzech przypadkach: siły wyższej, czyli wojny; ryzyka politycznego, czyli ogłoszenia przez bank centralny Ukrainy moratorium na przelewy zagraniczne; oraz „zwykłego” opóźnienia w płatnościach. Ekspert zwraca uwagę, że jeśli spełnią się zapowiedzi nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś, to być może w przypadku tego rynku Korporacja będzie zmuszona do anulowania limitów kredytowych.

W wypowiedzi dla „Dziennika Gazety Prawnej” Janusz Władyczak przyznaje, że po rozpoczęciu działań wojennych jego firma zawiesiła przyznawanie nowych limitów na Ukrainę, Rosję i Białoruś. Prezes KUKE dodaje, że obecna sytuacja jest dużo poważniejsza niż w 2014 roku. Wówczas, mimo że walki były ograniczone terytorialnie i krótkotrwałe, a lokalne firmy miały możliwość regulowania zagranicznych zobowiązań, to i tak eksport chroniony przez Korporację eksport na Ukrainę spadł o 45%. Janusz Władyczak przyznaje też, że wśród przedsiębiorców widoczna jest coraz większa nerwowość. Część z nich chce już teraz zgłaszać szkodę, choć formalnie powinni poczekać z tym 60 bądź nawet 90 dni od daty płatności faktury. Prezes zapewnia, że KUKE apeluje do eksporterów o rozsądne podejście do kontynuowania dostaw, tak aby nie pogłębiać potencjalnych strat.

Więcej:

„Rzeczpospolita” z 2 marca, Aleksandra Ptak-Iglewska „Sytuacja w Ukrainie oraz w Rosji blokuje płatności eksporterom” i „Dziennik Gazeta Prawna” z 2 marca, Patrycja Otto „Wojna zatrzymuje biznes”:

https://www.rp.pl/handel/art35785731-sytuacja-w-ukrainie-oraz-w-rosji-blokuje…

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58380,2-marca-2022/74241…

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”, „Dziennik Gazeta Prawna”)