Kumulacja inwestycji może spowodować zadyszkę na rynku gwarancji

0
172

Ogromne inwestycje związane z transformacją energetyczną, obronnością i w dziedzinie infrastruktury, których wartość jest liczona w bilionach złotych, oznaczają skokowy wzrost zapotrzebowania na gwarancje kontraktowe. Jednak możliwości ubezpieczycieli w tym zakresie nie są nieograniczone – zauważa „Puls Biznesu”.

Paweł Sajewicz, dyrektor do spraw rozwoju biznesu Aon Polska, uważa, że obecnie jest bardzo dobry moment na zakup gwarancji. W ocenie eksperta rynek ten wszedł w fazę miękką, co oznacza znacznie lepsze warunki negocjacyjne dla firm wykonawczych. Agata Rembalska, dyrektorka ds. obsługi klienta Marsh Polska, potwierdza, że ubezpieczyciele chętniej niż rok temu podwyższają limity, obniżają stawki, renegocjują zabezpieczenia pod umowy limitowe i proponują niestandardowe rozwiązania, które jeszcze rok temu były niemożliwe do osiągnięcia. Ekspertka dodaje, że można również zaobserwować większy popyt na gwarancje ubezpieczeniowe niż bankowe, gdyż wykonawcy oszczędzają swoje limity kredytowe, czekając na to, co przyniesie przyszłość.

Luiza Bednarowska-Kopyść, dyrektorka departamentu rozwoju produktów w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, wskazuje, że złagodzenie polityki ubezpieczycieli jest konsekwencją niewielkiej liczby zleceń i przetargów na nowe inwestycje, co wywołało presję na stawki. Ekspertka zaznacza jednak, że KUKE stara się utrzymywać ceny na poziomie odzwierciedlającym rzeczywiste ryzyko. Luiza Bednarowska-Kopyść ocenia, że choć coraz więcej firm wykonawczych zgłasza się po gwarancje kontraktowe, to na razie nie materializuje się ryzyko kumulacji w jednym okresie inwestycji z różnych obszarów. Gdyby jednak wystąpiło, to stawki pójdą w górę, a i dostępność gwarancji spadnie.

Paweł Sajewicz ostrzega, że brak dostępnych limitów gwarancyjnych może skutkować pogorszeniem płynności wykonawców i odmową finansowania przez banki. Z kolei niespełnianie przez firmy wymogów w zakresie zabezpieczeń spowoduje opóźnienia w przetargach. Dlatego zdaniem eksperta, należy jak najszybciej zbudować pojemność gwarancyjną.

Więcej

„Puls Biznesu” z 7 lipca, Sylwia Wedziuk „Boom inwestycyjny zakorkuje system gwarancji”

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)