Z danych Komisji Nadzoru Finansowego za I kwartał 2025 r. wynika, że w ciągu dwunastu miesięcy liczba aktywnych umów indywidualnych w ramach ubezpieczeń na życie wzrosła o blisko 65 tys. szt. O 17 391 zwiększyła się też liczba jednorazowych wypłat, a wartość wypłaconych świadczeń poszła w górę o 11,6%.
– Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome konieczności zabezpieczania bliskich na wypadek śmierci. Zwłaszcza gdy finanse domowe opierają się na dochodach jednej osoby lub znaczną część miesięcznych wydatków stanowi rata kredytu hipotecznego. Współczesny rynek wymaga zróżnicowanego podejścia do konstrukcji produktów ubezpieczeniowych. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na polisy o przejrzystych warunkach, ale i z elastycznymi parametrami ochrony, które można dostosować do sytuacji życiowej i zamożności klienta – komentuje Renata Kudła-Rajca, dyrektorka sprzedaży Leadenhall Insurance.
Ekspertka zwraca uwagę, że zabezpieczenie dochodów rodziny to najczęstszy motyw, jakim kierują się klienci podpisujący umowy ubezpieczeń na życie. Jednak wraz ze wzrostem popularności kredytów hipotecznych w Polsce rośnie także zainteresowanie polisami zmniejszającymi ryzyko utraty nieruchomości przez rodzinę w przypadku śmierci kredytobiorcy.
– Rosnąca grupa kredytobiorców hipotecznych wymaga od ubezpieczycieli tworzenia osobnych produktów zapewniających spłatę salda kredytu w dowolnym momencie jego trwania. Suma ubezpieczenia powinna być powiązana z malejącym saldem kredytu. Dzięki temu raty składki co roku maleją, a łączny koszt polisy jest dużo niższy niż w standardowym ubezpieczeniu – wyjaśnia Renata Kudła-Rajca.
Zwraca uwagę, że współczesne produkty ubezpieczeniowe na życie wykraczają poza tradycyjne pokrycie ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych. Zawierają np. rozszerzenia obejmujące śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku oraz trwałą całkowitą niezdolność do pracy.
– W związku z rosnącą zamożnością części społeczeństwa wzrasta również znaczenie produktów premium z wysokimi sumami ubezpieczenia, nawet powyżej 10 mln zł. Tego typu polisy przeznaczone są dla klientów o znaczącym majątku lub wysokich dochodach, którzy myślą o sukcesji majątkowej czy zabezpieczeniu wspólników. Czynnikiem motywującym są tutaj wysokie zobowiązania wynikające z prowadzonych inwestycji, zaciągniętych kredytów czy wyemitowanych obligacji – dodaje Renata Kudła Rajca.
(AM, źródło: Brandscope)