Lloyd’s: Na co pójdzie miliard funtów?

0
608

Lloyd’s of London, najstarszy rynek ubezpieczeniowy świata, ostrzega przed finansowymi skutkami trudnego roku pod względem katastrof naturalnych, rosyjskiej napaści na Ukrainę i inflacji. Lloyd’s przygotował się na przyjęcie ciosu wynikającego z wojny, zabezpieczając 1,1 mld funtów na niemożliwe do odzyskania samoloty i towary w transporcie.

Lloyd’s wyjaśnił, że odłożona suma przeznaczona jest dla klientów ponoszących straty w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie – podaje brytyjski „The Guardian”. Szczególnie chodzi o uziemione samoloty, statki uwięzione na Morzu Czarnym i uniemożliwiony eksport ziarna i produktów rolnych z Ukrainy i Rosji.

Prezes Bruce Carnegie-Brown powiedział, że Lloyd’s oszacował straty, stosując tę samą metodologię co przy pandemii, ale do tej pory wpłynęły zgłoszenia na zaledwie 4% strat wojennych. Pandemia była dużo bardziej kosztowna dla rynku Lloyd’s, na którym działa 76 firm operujących 3,5 mld funtów. Ogólnie rzecz biorąc, wojna w Ukrainie może kosztować globalną branżę ubezpieczeniową 10–12 mld funtów.

Lloyd’s współpracuje z brytyjskim rządem nad sankcjami nakładanymi na Rosję, w tym unieważnieniem ochrony ubezpieczeniowej rosyjskich firm. Jednocześnie ubezpiecza statki transportujące ziarno z ukraińskich portów, zgodnie z ustaleniami poczynionymi w lipcu pod egidą ONZ, do sumy 500 mln dol.

– Eksport ziarna przeznaczony jest do krajów rozwijających się i tych najbardziej zagrożonych głodem w wyniku braku dostaw żywności. W czasie gdy rozmawiamy, pierwsze transporty ziarna dopłynęły już do portów Afryki Wschodniej – powiedział „Guardianowi” Carnegie-Brown. – Duża część ziarna znajduje się na statkach uwięzionych w Ukrainie. Pytanie, czy ludzie zechcą wrócić na Morze Czarne po kolejne transporty ziarna na eksport. Nie mamy jeszcze w tej sprawie porozumienia, czas pokaże, ale na razie rezultat jest pozytywny.

Pomimo 1,1 mld funtów rezerwy na straty w wyniku wojny, jak również likwidacji szkód powodziowych w Australii i Europie, Lloyd’s poprawił swój zysk z działalności ubezpieczeniowej do 1,2 mld funtów za I poł. 2022 r., z poziomu 960 mln funtów przed rokiem. Z drugiej strony poniósł stratę na działalności inwestycyjnej, wynoszącą 3,1 mld funtów.

Trzeci doroczny przegląd kultury korporacyjnej Lloyd’s wykazał pewien postęp w drodze do celu 35% najwyższych stanowisk kierowniczych obsadzonych przez kobiety do końca 2023 r. Obecnie wskaźnik ten wynosi 30%, w porównaniu z 29% rok temu. Jedna trzecia nowo zatrudnionych w korporacji pochodzi z mniejszości etnicznych, natomiast dla reszty rynku jest to 20%.

Brokerzy i agenci Lloyd’s powoli wracają do swojej efektownej siedziby projektu Richarda Rogersa w londyńskim City. Ok. 3000 pracowników przychodzi do biura we wtorki, środy i czwartki, w porównaniu z 5000 przed pandemią.

AC