Lloyd’s: Scenariusz na przyszłą pandemię

0
408

Lloyd’s ujawnił nowy scenariusz ryzyka systemowego, który szacuje, że hipotetyczna przyszła pandemia może skutkować globalnymi stratami gospodarczymi sięgającymi 13,6 bln dol. w ciągu pięciu lat.

Scenariusz opracowany we współpracy z Cambridge Centre for Risk Studies w ramach inicjatywy Lloyd’s Futureset zawiera trzy modele o różnych poziomach dotkliwości. Straty gospodarcze są prognozowane w przedziale od 7,3 bln dol. w scenariuszu łagodnym, do 41,7 bln dol. w ekstremalnym, co odpowiada potencjalnemu zmniejszeniu globalnego PKB o 1,1–6,4%.

Studium uwidacznia głębokie skutki gospodarcze zakłóceń spowodowanych lokalnymi lockdownami i ograniczeniem podróżowania w skali globalnej. Skoro sam sektor transportowy odpowiada za ponad 10% globalnego PKB, utrzymujące się ograniczenia w podróżowaniu mogą mieć znaczące reperkusje finansowe.

Aby odpowiedzieć na ryzyka związane z pandemią, branża ubezpieczeniowa opracowała wyspecjalizowane rozwiązania. Zaliczają się do nich: ochrona na wypadek wybuchu znanych i nienazwanych chorób zakaźnych, ubezpieczenie dla opracowywania i dystrybucji szczepionek i ochrona na wypadek przerw w działalności albo odwołania wydarzenia podczas pandemii.

Rebekah Clement, dyrektorka Lloyd’s Corporate Affairs podkreśliła krytyczną rolę branży ubezpieczeniowej w łagodzeniu tego rodzaju ryzyk. – Nasze studium pokazuje, że ubezpieczenie jest więcej niż zabezpieczeniem finansowym, jest bowiem kluczowym czynnikiem społecznej odporności i powrotu do równowagi. Ubezpieczyciele nie tylko wypłacają odszkodowania, ale też dostarczają wytycznych co do proaktywnych kroków podejmowanych w celu zmniejszenia wpływu potencjalnych kryzysów i mobilizowania zasobów do reakcji na sytuację kryzysową i wysiłków prowadzących do ograniczenia jej skutków – cytuje jej wypowiedź „Insurtech Insights”.

Lloyd’s Futureset jest programem powołanym do wyposażenia ubezpieczycieli, decydentów i menedżerów ryzyka w opartą na danych wiedzę umożliwiającą przygotowanie na istotne ryzyka globalne.

AC