Mimo wysiłków, jakie firmy i organizacje na świecie wkładają w zapobieganie cyberatakom, globalna cyberprzestępczość rośnie lawinowo, osiągając wartość 9,2 bln dol. w 2024 r. Oczekuje się, że do końca dekady wzrośnie o kolejne 70%, do 15,6 bln dol. Te szokujące liczby są jeszcze bardziej niepokojące, kiedy weźmie się pod uwagę, że firmy na całym świecie zatrudniają zaledwie połowę personelu wyspecjalizowanego w cyberbezpieczeństwie, jakiego potrzebują, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo – podaje agencja Clickout media.
Liczba zatrudnionych w cyberbezpieczeństwie w 2024 r. osiągnęła 5,4 mln osób, ale firmom brakuje kolejnego 4,7 mln specjalistów, aby można było mówić o wystarczającej ochronie biznesu.
Nie należy się spodziewać spowolnienia trendu wzrostu kosztów cyberprzestępczości, zwłaszcza że luka w zatrudnieniu specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa stale się poszerza.
Analiza (ISC)2 – International Information System Security Certification Consortium (Międzynarodowego Konsorcjum Certyfikacji Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych) – za 2024 r. wskazuje, że liczba zatrudnionych specjalistów wzrosła o zaledwie 0,1% r/r, co oznacza, że wzrost zatrudnionych w tej dziedzinie uległ spowolnieniu po raz pierwszy od sześciu lat. Z drugiej strony liczba specjalistów potrzebnych (poza tymi już zatrudnionymi) dla zapewnienia firmom bezpieczeństwa wzrosła w tym czasie o 19%. Wynika stąd, że luka w zatrudnieniu specjalistów rośnie 190 razy szybciej niż liczba zatrudnionych.
Raport (ISC)2 wskazuje, że brak budżetu jest kluczowym czynnikiem niedoboru w zatrudnieniu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Blisko 40% ankietowanych firm potrzebowałoby więcej pieniędzy, aby skompletować zespół ds. cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie ponad 1/3 firm planuje dalsze cięcia kosztów. W tej sytuacji problemem staje się brak konkurencyjnych płac przyciągających specjalistów. Dotyczy to 28% ankietowanych firm.
Firmy z regionu Azji i Pacyfiku potrzebują ok. 3,3 mln profesjonalistów, 2,5 razy więcej niż wszystkie pozostałe regiony razem wzięte. Luka w zatrudnieniu w cyberbezpieczeństwie w Ameryce Płn. jest o wiele mniejsza i wynosi ok. 0,5 miliona, natomiast w Europie ponad 400 tys. zatrudnionych.
AC