Majstrowanie przy czasowym wyrejestrowaniu pojazdów może skutkować wzrostem cen polis

0
402

Najnowszy projekt ustawy deregulacyjnej zakłada m.in. nowelizację Prawa o ruchu drogowym, rozszerzającą możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdów. Ubezpieczyciele ostrzegają, że taka zmiana może skutkować podniesieniem cen polis – informuje „Rzeczpospolita”.

Nowela Prawa o ruchu drogowym zlikwidowałaby katalog pojazdów uprawnionych do wyrejestrowania. Auto można byłoby wycofać na okres od 2 do 24 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 48 (obecnie 12 i wyłącznie z powodu naprawy poważnych uszkodzeń). Z kolei ponowne dopuszczenie do ruchu nie wymagałoby dodatkowego badania technicznego.

Zdaniem autorów projektu, dzięki zmianom właściciele niektórych pojazdów, np. kamperów, wykorzystywanych tylko w czasie wakacji, będą mogli zaoszczędzić na kosztach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego, mówi „Rz”, że w nowym stanie prawnym właściciele aut zapłacą za polisy obejmujące okres faktycznego wykorzystywania pojazdów. Z kolei Monika Chłopik, analityczka Polskiej Izby Ubezpieczeń, wskazuje, że OC ppm. obejmuje różne zdarzenia, w jakich może powstać szkoda, m.in. postój lub wprowadzenie pojazdu do ruchu przez osobę nieuprawnioną. Zdaniem ekspertki planowane przepisy mogą zwiększyć koszty obsługi ubezpieczeń komunikacyjnych, co przełoży się na wysokość składek.

Więcej:

„Rzeczpospolita” z 11 lipca, Agata Łukaszewicz „Zmiany w prawie o ruchu drogowym, które ucieszą wielu właścicieli aut”

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)