Mapa ryzyka Polaków: Nadal najbardziej boimy się ciężkiej choroby bliskiej osoby

0
860

Silny wiatr/huragan to zdarzenie o najwyższym wskaźniku ryzyka oraz największym prawdopodobieństwie wystąpienia. Największą obawę budzi natomiast ciężka choroba najbliższej osoby – tak wynika z raportu „Mapa ryzyka Polaków” opisującego najistotniejsze troski społeczeństwa i związane z tym potrzeby ubezpieczeniowe, stworzonego przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

„Mapa Ryzyka Polaków” powstała na postawie badań, których pierwsza edycja została przeprowadzona w lutym 2020 r. tuż przed wprowadzeniem w Polsce lockdownu. Druga została zrealizowana w lutym 2021 roku, zaś trzecia w lutym 2022 roku.

Badanie analizuje 40 zdarzeń, których Polacy obawiają się najbardziej i które uważają za najbardziej prawdopodobne w ich życiu. Najsilniejsze obawy dotyczą ciężkiej choroby i śmierci najbliższej osoby, braku pieniędzy na leczenie poważnej choroby, nowotworu oraz utraty sprawności (niepełnosprawność ruchowa). Warto jednak zauważyć, że choć ciężkiej choroby najbliższej osoby obawia się aż 85% ankietowanych (najwięcej wskazań), to jedynie 48% uważa, iż takie ryzyko jest zdecydowanie lub raczej prawdopodobne.

TOP 10 zdarzeń obarczonych najwyższym wskaźnikiem ryzyka

    Ryzyko  A: Procent respondentów obawiających się ryzykaB: Procent respondentów uznających ryzyko za prawdopodobne w swoim życiu  Wskaźnik ryzyka (średnia arytmetyczna A i B)
Silny wiatr/huragan68%75%72%
Śmierć najbliższej osoby84%56%70%
Brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby80%54%67%
Ciężka choroba najbliższej osoby85%48%67%
Brak pieniędzy na starość74%48%61%
Nowotwór79%40%60%
Konflikt zbrojny dotyczący mojego kraju73%46%60%
Ocieplenie klimatu52%66%59%
Wypadek samochodowy69%43%56%
Uszkodzenie mózgu skutkujące stanem wegetatywnym75%34%55%

We wszystkich fazach badania pojawia się obawa przed brakiem pieniędzy na leczenie poważnej choroby. PIU zauważa, że z piątej pozycji w pierwszej i drugiej edycji badania (lata 2020 i 2021) ta obawa przesunęła się do pierwszej trójki największych ryzyk. Podczas prezentacji raportu Agnieszka Durska, ekspertka PIU, wskazywała, że te obawy mocno wzrosły wraz z zawirowaniami gospodarczymi wywołanymi przez pandemię Covid-19 oraz wojnę na Ukrainie.

W zakresie obaw związanych z majątkiem i pieniędzmi na drugim miejscu występuje brak środków na starość oraz na podstawowe potrzeby (wskaźnik ryzyka na poziomie 54%). Na siódmej pozycji w tej kategorii pojawia się brak możliwości spłaty kredytu (45%), ryzyko, które dodatkowo zostało spotęgowane przez znaczące podwyżki stóp procentowych NBP.

Pośród obaw związanych z wypadkami i konfliktami liderują wypadek samochodowy oraz pożar w domu/mieszkaniu z wynikiem odpowiednio 69% i 67%.

Coraz większy odsetek respondentów (73%) uważa, że zmiany klimatu dotyczą wszystkich w takim samym stopniu. 66% respondentów uważa, że ocieplenie klimatu jest raczej lub zdecydowanie prawdopodobne. Za najbardziej prawdopodobne (75% respondentów) uważało wystąpienie silnego wiatru/huraganu.

Więcej: https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2023/03/PIU_raport-wplyw-ubepieczen-na-polska-gospodarke-2022.pdf

(AM, źródło: PIU)