W drugim kwartale obecnego roku globalne stawki ubezpieczeń spadły średnio o 4%. Tempo spadku było o jeden punkt procentowy niższe od odnotowanego w pierwszych trzech miesiącach 2025 r. Głównymi czynnikami napędzającymi wzrost dostępności rynku są: rosnąca konkurencja wśród ubezpieczycieli (w tym ze strony nowych graczy), korzystniejsze stawki oraz szerszy zakres opcji ochrony – twierdzą eksperci Marsh w najnowszym raporcie stawkowym zatytułowanym „Global Insurance Market Index”.
Obniżki cen, które wyniosły od 4% do 11%, odnotowano we wszystkich regionach świata, poza USA, gdzie pozostały na tym samym poziomie. Marsh zwraca uwagę, że II kw. był czwartym z rzędu takim okresem po siedmiu latach wzrostów, z obniżkami na poziomie globalnym. Tym samym utrzymał się w widocznym od I kw. 2021 r. trendzie łagodzenia stawek.
Największe spadki odnotowano w regionach Pacyfiku i Wielkiej Brytanii – odpowiednio o 11% i 6%. Obniżki o 5% odnotowano w Azji, Ameryce Łacińskiej i Karaibach (LAC), a także w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (IMEA). Natomiast w Kanadzie i Europie spadki wyniosły 4%.
W ubezpieczeniach majątkowych odnotowano globalną obniżkę o 7% (6% w I kw. 2025 r.). Dynamika zmian różniła się w poszczególnych regionach. Największe spadki odnotowano w regionie Pacyfiku – 13%. W innych regionach wyniosły one od 4% do 9%. Z kolei stawki OC poszły w górę o 4% na poziomie globalnym. Największy skok (9%) odnotowano w USA, głównie ze względu na częstotliwość i wysokość odszkodowań.
W ubezpieczeniach finansowych i profesjonalnych nadal widoczny był trend łagodzenia cen, w efekcie którego ich poziom obniżył się o 4% (6% na koniec I kw.). Spadki odnotowano we wszystkich regionach z wyjątkiem USA. Z kolei stawki ubezpieczeń cybernetycznych spadły o 7%. Obniżki odnotowano we wszystkich regionach, zwłaszcza w LAC (17%) oraz Europie (15%).
– Rosnąca konkurencja pomiędzy ubezpieczycielami, z ambitnymi celami wzrostu, prowadzi do obniżek cen i szerszego zakresu ochrony. W tym kontekście rosnące stawki ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej w USA stanowią wyzwanie dla klientów. W obliczu niepewności związanych z kwestiami geopolitycznymi, takimi jak taryfy celne i konflikty transgraniczne, organizacje mają obecnie dostęp do wielu atrakcyjnych, tradycyjnych i alternatywnych strategii finansowania, które pozwalają na lepsze zarządzanie ryzykiem. Klienci powinni ściśle współpracować z Marsh, aby ocenić swoje narażenia i apetyt na ryzyko oraz znaleźć obszary, w których możliwe jest poszerzenie zakresu ochrony w porównaniu z latami poprzednimi – podkreśla John Donnelly, President, Global Placement Marsh.
– Wejście rynku w fazę „miękką” wydaje się być już przesądzone. Rzecz jasna ważną rolę odgrywa jakość ryzyka i przebieg szkodowy, jednakże w coraz większej liczbie przypadków notujemy zniżki stawek w porównaniu z rokiem poprzednim. Ich skala w Polsce wydaje się być zbliżona do przeciętnego poziomu obniżek na pozostałych rynkach europejskich (zwykle w przedziale od 3% do 10%) – dodaje Marcin Zimowski, dyrektor w Pionie Klientów Strategicznych Marsh Polska.
– Obserwujemy stabilizację stawek w ubezpieczeniach finansowych – zniżki składek nie są już tak znaczące jak w poprzednich kwartałach 2024 i 2025. Ciągle z kolei mamy do czynienia z bardzo konkurencyjnym dla klientów rynkiem ubezpieczeń cyber – stawki europejskich odnowień spadły średnio o 15% przy utrzymaniu identycznego lub rozszerzonego zakresu ochrony. Pomimo postępującej stabilizacji stawek w ubezpieczeniach finansowych, w obu grupach produktach to dobry czas na zakup dodatkowego limitu ochrony lub decyzję o zawarciu pierwszej polisy – komentuje Małgorzata Splett-Kulik, szefowa Praktyki FINPRO i Cyber w Regionie CEE Marsh.
(AM, źródło: Marsh)