Maszyny rolnicze można ubezpieczyć krótkoterminowo

0
671

Rolnicy wyjeżdżający latem na pola muszą pamiętać o ubezpieczeniu maszyn. Polisy mogą zawierać także na 3 miesiące, w których trwają prace polowe. W taki sposób jest ubezpieczanych około 35% kombajnów. Ubezpieczenia maszyn drożeją, bo składki są wyliczane od ich wartości, która rośnie. Jednak według analiz CUK wzrost cen umów chroniących maszyny rolnicze jest niższy niż średnia inflacja.

Jak dużo polis na maszyny jest podpisywanych na 3 miesiące?

– To zależy od rodzaju sprzętu. W przypadku ciągników rolniczych jest to niewielki odsetek, bo te maszyny pracują jednak przez dużą część roku. W przypadku kombajnów jest to coraz częściej wybierany wariant. Dopóki kombajn jest kredytowany, jest ubezpieczany na 12 miesięcy, po spłacie finansowania często już na 3 miesiące. Według moich analiz około 30–35% kombajnów ma tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe – mówi Mariusz Nienartowicz z CUK Ubezpieczenia.

Koszt polisy 3-miesięcznej to z reguły ok. 70–75% składki ubezpieczenia rocznego. Wynika to z faktu, że ubezpieczenia krótkoterminowe zawierane są na czas intensywnych prac maszyn, kiedy dochodzi do największej liczby szkód. Umowa roczna jest droższa, jednak zapewnia gwarancję wypłaty odszkodowania za zniszczenie urządzenia np. w wyniku pożaru, który wybuchł poza okresem prac polowych.

Zakres Agro Casco obejmuje m.in. pożar, grad, huragan, uderzenie pioruna, powódź, osunięcie się ziemi, zderzenie maszyny rolniczej z przedmiotami, osobami, zwierzętami, kradzież maszyny rolniczej lub jej części. Ubezpieczenie w wariancie all risk zapewnia pełną ochronę od wszystkich zagrożeń.

– Uszkodzone czy utracone urządzenia trzeba jak najszybciej zastąpić podczas zbiorów. Dlatego wybierając polisę chroniącą kombajn czy ciągnik rolniczy, warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztu maszyny zastępczej w cenie ubezpieczenia. Do takiej polisy oferowane są często różne dodatki, np. OC ppm., NNW, porady prawne czy OC usług międzysąsiedzkich – mówi Mariusz Nienartowicz.

Ubezpieczyciele ograniczają wiek maszyny, którą można ubezpieczyć. Część towarzystw dopuszcza jednak objęcie ochroną urządzenia liczącego do 30 lat.

Według eksperta CUK Ubezpieczenia polisy agro casco drożeją, ale w stopniu mniejszym niż inne towary i produkty, poniżej średniej inflacji. Największy wpływ na zwiększanie się kosztów składki ma wzrost wartości takich maszyn.

– W ostatnich 2 latach obserwujemy znaczący wzrost cen maszyn, zarówno nowych, jak i używanych. Takie urządzenia są ubezpieczane w oparciu o ich wartość rynkową, więc wyższa suma ubezpieczenia generuje wyższe składki. Przykładowo za kombajn kosztujący w 2020 roku 400 tys. dzisiaj trzeba zapłacić co najmniej 500 tys. zł – dodaje.

(AM, źródło: Brandscope)