14 maja 2025 r. zapisze się na kartach historii jako dzień szczególny – to właśnie wtedy odbyło się oficjalne rozpoczęcie działalności Fundacji The Human Safety Net Polska.
Wydarzenie to zbiegło się z wyjątkowym momentem – THSN PanCEE Summit, spotkaniem społeczności THSN z udziałem prezesów spółek Generali z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także top menedżerów Grupy Generali i międzynarodowej Fundacji THSN.
THSN PanCEE Summit zgromadził w siedzibie Generali Polska przedstawicieli krajów regionu CEE, którzy dzielili się najlepszymi praktykami i inspirującymi historiami działań w ramach programów The Human Safety Net. Ważną rolę w realizacji tych projektów i w angażowaniu w nie pracowników i partnerów odgrywają zarządy, w tym szczególnie prezesi spółek Generali.
Podczas spotkania o planach i wyzwaniach ruchu ludzi pomagających ludziom pod parasolem Grupy Generali, realizowanych przez Fundację THSN, mówili: Simone Bemporad, Group Chief Communications & Public Affairs Officer i zastępca przewodniczącego rady nadzorczej The Human Safety Net, oraz Emma Ursich, prezeska Fondazione The Human Safety Net. Działania z perspektywy całego regionu przedstawił Manlio Lostuzzi, CEE Regional Officer oraz CEO Generali CEE Holding.
Fundacja The Human Safety Net Polska: nowy etap, nowe możliwości
Podczas konferencji zostało również oficjalnie zainaugurowane działanie Fundacji The Human Safety Net Polska.
– Jestem bardzo dumny, że założyliśmy Fundację The Human Safety Net Polska. Dzięki niej będziemy mogli jeszcze sprawniej prowadzić nasze programy, by pomagać potrzebującym. Rozwiniemy też akcje fundraisingowe, angażując w nie naszych agentów, ale także klientów. Będziemy rozwijać wolontariat, tworząc ruch ludzi pomagających ludziom. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w skomplikowany proces formalny powołania Fundacji – powiedział Roger Hodgkiss, prezes zarządu Generali Polska oraz przewodniczący rady nadzorczej Fundacji THSN Polska.
Dla rodzin z małymi dziećmi
Generali Polska od 2017 r. aktywnie rozwija globalną inicjatywę The Human Safety Net dla rodzin z dziećmi do 6. roku życia. W ramach tej misji realizujemy dwa kluczowe projekty: „Dobry początek” i „Wsparcie na starcie – ta szansa dla dzieci!”.
„Dobry początek” jest realizowany we współpracy z Caritas Polska od 2022 r. Jest to projekt skierowany do mam i dzieci przebywających w Domach Samotnej Matki. Jego celem jest wzmocnienie mam oraz ich kompetencji wychowawczych, by miały szansę na lepsze życie po opuszczeniu DSM. Podczas warsztatów mamy uczą się, jak unikać przemocy w relacjach, jak wspierać emocjonalny rozwój dziecka i planować swoją przyszłość. Dzieci w tym czasie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych i zabawowych. Program uzupełniają akcje charytatywne organizowane przez naszych wolontariuszy – remonty, zbiórki świąteczne, a nawet wspólne aktywności wakacyjne.
W ramach trzech dotychczasowych etapów zrealizowanych zostało 195 warsztatów rozwojowych, ponad 140 godzin indywidualnych konsultacji psychologicznych, wsparcie otrzymały 222 osoby – beneficjentki i ich dzieci w 12 placówkach.
Program ten został wzbogacony o warsztaty z edukacji finansowej. Specjalnie opracowane przez Fundację Aflatoun warsztaty zostały dopasowane do potrzeb mam we współpracy z Caritas Polska i kierowniczkami domów samotnej matki, a prowadzone są przez przeszkolonych wolontariuszy Generali Polska.
Od 2025 r. rozpoczął się nowy projekt: „Wsparcie na starcie – ta szansa dla dzieci!”, realizowany przez Stowarzyszenie Ta Szansa, we współpracy z Fundacją The Human Safety Net oraz Generali Polska. Celem programu jest systemowe wsparcie rodzin z dziećmi do 3. roku życia w środowiskach defaworyzowanych, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Działania obejmą: warsztaty dla rodziców z zakresu rozwoju dziecka, przeciwdziałania przemocy i budowania bezpiecznych relacji, indywidualne wsparcie psychologiczne i pedagogiczne dla rodzin oraz szkolenia dla kadry żłobków i dziennych opiekunów.
Projekt ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu dzieci poprzez poprawę kompetencji dorosłych opiekujących się nimi. Wspierając dorosłych – zwiększamy szanse dzieci na zdrowy, bezpieczny rozwój emocjonalny i społeczny.
Dla uchodźców
Fundacja The Human Safety Net współpracuje z Fundacją INCO na rzecz szkoleń, mentoringu i wsparcia na rynku pracy uchodźców z Ukrainy, by pomóc im w znalezieniu pracy, które są zgodne z ich kompetencjami. Jeszcze w tym roku Generali Polska wdroży specjalny program mentoringowy, związany z rynkiem pracy, skierowany do podopiecznych INCO Polska.
Wolontariat i zaangażowanie Generali
The Human Safety Net to nie tylko programy realizowane przez Generali czy Fundację, ale to ruch ludzi pomagających ludziom. Dlatego projekty wzbogacane są o działania wolontariuszy, jak już wspomniana edukacja finansowa. Ponadto wolontariusze Generali organizowali i organizują np. zajęcia dla mam i dzieci w poszczególnych, współpracujących domach samotnej mamy, malują pokoje czy przygotowują prezenty dla dzieci, a także aktywnie promują zbiórki i kampanie edukacyjne. Dzięki ich zaangażowaniu wsparcie trafia dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.
W 2024 r. 264 wolontariuszy – pracowników i agentów Generali Polska – wzięło udział w lokalnych akcjach pomocowych i globalnym Wyzwaniu THSN, a 93 agentów aktywnie wspiera działania Fundacji. Co roku również organizowane jest Wyzwanie THSN, którego celem jest zebranie środków na dodatkowe działania na rzecz beneficjentów programów.
– W tym roku podczas Wyzwania chcemy zebrać środki na obóz szkoleniowo-diagnostyczny dla dzieci do lat 6 i ich rodziców, podopiecznych Stowarzyszenia Ta Szansa. To samotne mamy, rodziny adopcyjne, babcie, które pełnią funkcją rodzin adopcyjnych i inne rodziny w trudnej sytuacji. Opiekunowie będą mogli zbudować kompetencje w zakresie rodzicielstwa. Dzieci natomiast będą miały przeprowadzone wczesnorozwojowe badania diagnostyczne ze specjalistami, by opiekunowie otrzymali wskazówki, jak zadbać o dalszy prawidłowy rozwój dziecka. Zachęcamy do dołączenia do nas – mówi Justyna Szafraniec, dyrektorka ds. PR w Generali Polska i prezes Fundacji THSN Polska.
