Mimo straty na inwestycjach, Lloyd’s ma się świetnie

0
414

Podając orientacyjne wyniki za cały 2022 r., Lloyd’s ogłosił, że poniósł stratę przed opodatkowaniem wynoszącą 800 mln funtów wskutek strat na inwestycjach sięgających ok. 3 mld funtów. Dla porównania w 2021 r. Lloyd’s osiągnął 2,3 mld funtów zysku, a przychody z inwestycji wyniosły 900 mln funtów. Niemniej jednak Lloyd’s spodziewa się mocnych całorocznych wyników finansowych, które zostaną podane 23 marca.

W komunikacie wstępnym Lloyd’s stwierdził, że wynik działalności ubezpieczeniowej poprawił się ponad oczekiwania, o 1,6 pp., dając współczynnik łączony na poziomie 91,9%, w porównaniu z 93% za 2021 r. (dla przypomnienia: współczynnik łączony poniżej 100% wskazuje zysk z działalności ubezpieczeniowej).

Silne wyniki działalności ubezpieczeniowej w końcówce roku 2022 odzwierciedlają dyscyplinę underwritingu i wzrosty cen – zauważa agencja ratingowa S&P Global Ratings w biuletynie rynkowym i stwierdza, że współczynnik łączony rynku Lloyd’s jest porównywalny z tym, jakie osiągają europejscy reasekuratorzy.

Wynik działalności ubezpieczeniowej Lloyd’s został osiągnięty pomimo zabezpieczenia 1,4 mld funtów na roszczenia związane z wojną w Ukrainie i 2 mld funtów na likwidację szkód spowodowanych przez huragan Ian. Były to dwa główne czynniki strat, które dodały 12,7 pp. do współczynnika łączonego. „Spodziewamy się, że Lloyd’s będzie kontynuował rentowną działalność ubezpieczeniową w 2023 r., osiągając współczynnik łączony podobny jak w 2022 r.” – napisała agencja S&P.

Podobnie jak w wypadku porównywalnych podmiotów, zarobki Lloyd’s na koniec 2022 r. znalazły się pod presją strat według wartości rynkowej na portfelach obligacji i akcji w ciągu roku, które złożyły się na stratę netto ok. 800 mln funtów.

„Oczekujemy, że straty według wartości rynkowej na portfelu obligacji odpuszczą w miarę jak portfel będzie osiągał dojrzałość, pamiętając, że przeciętny czas trwania portfela obligacji to poniżej 3 lat. Spodziewamy się, że zarobki netto Lloyd’s powrócą do ok. 3 mld funtów w 2023 r., dzięki mocnej działalności ubezpieczeniowej i wyższym przychodom z inwestycji wskutek wyższych stóp procentowych” – przewiduje agencja.

– Prezentujemy wyniki działalności ubezpieczeniowej i pozycję kapitałową tak dobre, na jakie stać Lloyd’s. 2022 r. przyniósł zarówno silny wzrost składek, jak i dalszy spadek kosztów. Wysokiej jakości bilans dowodzi, że nasz rynek jest w najlepszej kondycji, aby zaoferować atrakcyjne zwroty kapitałowi własnemu i inwestorom oraz zapewnić firmom ochronę ubezpieczeniową, jakiej potrzebują w tych niepewnych czasach – skomentował John Neal, dyrektor generalny Lloyd’s.

W opinii S&P Lloyd’s jest na dobrej pozycji, aby poruszać się wśród wyzwań, z jakimi mierzy się sektor ubezpieczeniowy, w tym z wysoką inflacją i niepewnością co do dalszego rozwoju konfliktu zbrojnego.

Agencja S&P przyznała Lloyd’s rating A+ z perspektywą stabilną.

AC