Mondial Assistance radzi, jak nie stracić pieniędzy na weekendowy wyjazd za granicę

0
762

Pandemia Covid-19 sprawiła, że polscy turyści coraz chętniej ubezpieczają się na wypadek niemożności wykorzystania wykupionych wycieczek czy uczestnictwa w opłaconych kursach, szkoleniach, warsztatach lub konferencjach. Dotyczy to nie tylko wyjazdów oferowanych przez biura turystyczne. Chętniej też sięgają po polisę indywidualnie, we własnym zakresie rezerwując hotel, bilety komunikacyjne czy bilety wstępu do parków rozrywki. Ponadto takie ubezpieczenie może obejmować również rezygnację z wynajmu auta i czarteru jachtu.

– W 2021 r. pobiliśmy rekord, wystawiając ok. 75 tys. polis ubezpieczeniowych obejmujących rezygnację z wycieczek, imprez turystycznych lub skrócenie czasu ich trwania. W sumie ochroną objęliśmy ok. 225 tys. osób. W ramach tego produktu wypłaciliśmy ponad 20 mln zł odszkodowań. Spodziewamy się, że w 2022 r. popularność ubezpieczeń na wypadek rezygnacji wciąż będzie rosła – mówi Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance

W wielu przypadkach zaplanowanie i zabukowanie z wyprzedzeniem atrakcji turystycznych może być sporą oszczędnością finansową. Jednak im dalej do wyjazdu, tym zwiększa się również ryzyko wystąpienia niepożądanego zdarzenia, w wyniku którego plany nie dojdą do skutku, np. choroby. Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji zadziała również w przypadku nieszczęśliwego wypadku uczestnika podróży, kradzieży pojazdu, dokumentów niezbędnych w podróży, utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia, gwarantując zwrot poniesionych kosztów.

– Osoby ubezpieczone w ramach polisy na wypadek rezygnacji z wyjazdu mogą liczyć na zwrot kosztów o wartości równej deklarowanej w momencie zakupu podróży i poszczególnych atrakcji. Tego typu dane muszą znaleźć swoje potwierdzenie w dokumentach, m.in. biletach czy fakturach. W Allianz maksymalna kwota zakupionego wyjazdu, jaki możemy objąć ochroną, wynosi 20 tys. zł na osobę – dodaje Ludmiła Opałko z Allianz Partners.

Analogiczna sytuacja występuje także w przypadku kursów, szkoleń, warsztatów, konferencji czy innych zorganizowanych wydarzeń.

– W takich przypadkach również można zawrzeć ubezpieczenie na wypadek rezygnacji. Im większa wartość wycieczki, tym bardziej zasadne jest wykupienie polisy. Takie ubezpieczenie można nabyć bardzo często bezpośrednio w biurze podróży lub u agenta, ale także można zakupić je oddzielnie przez internet – radzi Ludmiła Opałko.

Kiedy los pokrzyżuje plany… – czyli jak nie stracić pieniędzy na weekend w Paryżu

(AM, źródło: Brandscope)