Nationale-Nederlanden: Ferie zimowe w czasie pandemii tylko z polisą turystyczną

0
1588

Posiadanie polisy turystycznej jest niezbędne przy każdej podróży. Zapewnia ona ochronę gwarantujacą, że w razie nagłej choroby czy nieszczęśliwego zdarzenia uda się uniknąć większych zawirowań i ponoszenia gigantycznych kosztów. Tym bardziej że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie wystarczy, nie obejmuje ona bowiem kosztów prywatnej opieki zdrowotnej, na której bazuje system zdrowia wielu krajów Europy Zachodniej, jak również nie zapewnia transportu do Polski – przypomina Nationale-Nederlanden.

– Przy tak dynamicznie zmieniających się obostrzeniach względem turystów warto pomyśleć o polisie ubezpieczeniowej. Z jednej strony daje nam ona zabezpieczenie zdrowotne – na wypadek uszczerbku na zdrowiu, nieprzewidzianych urazów, które szczególnie na stokach narciarskich zdarzają się bardzo często, czy zdiagnozowania nagłej choroby lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Z drugiej polisa daje poczucie bezpieczeństwa w przypadku zachorowania na Covid-19, które może skutkować nieprzewidzianymi kosztami leczenia lub tymi związanymi z obowiązkiem izolacji i powrotem do domu w innym niż zaplanowany terminie. Koszty ubezpieczenia są niewspółmiernie niskie w porównaniu do tych, na jakie jesteśmy narażeni bez posiadania polisy turystycznej i chronią nas przed wyżej wymienionymi wydatkami – mówi Mateusz Rostek, ekspert z Nationale-Nederlanden.

Obostrzenia dla podróżnych i zmieniające się regularnie przepisy to bolączka dla wszystkich osób wybierających się na zimowy urlop. Śnieżne szaleństwo stoi pod znakiem zapytania szczególnie, kiedy miało się kontakt z osobą chorą i istnieje ryzyko kwarantanny. Kolejne rządy wprowadzają nowe obostrzenia w związku z bardziej zaraźliwym wariantem wirusa SARS-CoV-2, np. w Wielkiej Brytanii już sam kontakt z osobą zarażoną Omikronem może skutkować 10-dniową kwarantanną. Osoba, która zachoruje za granicą, może dostać rachunek na wiele tysięcy złotych, np. za wydłużony pobyt w hotelu czy transport medyczny. Tymczasem polisa pokryje koszty leczenia nawet do 1 mln zł, jak również koszty izolacji (w tym zakwaterowania czy wyżywienia).

W sytuacji zachorowania na Covid-19 turysta nie może wrócić do domu wcześniej zaplanowanym środkiem transportu. W przypadku lotów organizowanych przez biuro podróży nie ma też zwykle możliwości zmiany terminu wylotu. Trzeba więc kupić nowe bilety, często dużo droższe niż koszty lotu czarterowego.

– Dodatkowo bilety lotnicze kupowane w niedługim czasie przed wylotem są zazwyczaj droższe niż te kupowane wcześniej. Warto więc sprawdzić, czy nasza polisa turystyczna obejmuje również pomoc w zorganizowaniu powrotu do domu po obowiązkowej izolacji podczas wyjazdu i czy pokrywa jej koszty – mówi Matusz Rostek.

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden)