Nationale-Nederlanden: Ponad 60% rodziców chce zaszczepić dziecko przeciw Covid-19

0
399

Z najnowszego raportu z badania Nationale-Nederlanden przeprowadzonego w związku z powrotem uczniów do szkół wynika, że blisko 70% ankietowanych obawia się, iż wkrótce będziemy mierzyć się z czwartą falą pandemii i uczniowie ponownie przejdą na tryb zdalny. Stąd też niemal dwie trzecie badanych planuje zaszczepić najmłodszych członków rodziny przeciw Covid-19.

Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że od września szkoły powinny wrócić do formy stacjonarnej. Z kolei 91% jest zdania, że klasyczny model nauczania zapewnia uczniom lepszy poziom edukacji niż tryb zdalny. Jednocześnie 95% uważa, że nauka stacjonarna wzmacnia relacje między dziećmi.

– Przez wiele miesięcy jako społeczeństwo funkcjonowaliśmy w pandemicznym reżimie obostrzeń – zamkniętych szkół, ograniczonej działalności biur, instytucji kultury czy restauracji. Praca, obowiązki szkolne, a także odpoczynek w wielu przypadkach sprowadzały się do tej samej przestrzeni. Nie zaskakuje więc, że rodzice, którzy przez ostatni rok próbowali godzić obowiązki domowe z zawodowymi, pragną powrotu do dawnej normalności. Majowy powrót do szkół utwierdził ich tylko w przekonaniu, że ten model daje lepsze efekty, a nawet ich największe zaangażowanie w edukację nie zastąpi dzieciom wiedzy i doświadczenia nauczyciela – mówi Joanna Walczuk, menadżer ds. portfela produktów Nationale-Nederlanden. –  Warto w tym miejscu podkreślić, że w opinii dorosłych szkoły są dobrze przygotowane do ponownego przyjęcia uczniów i zapewnienia im bezpieczeństwa – na taką odpowiedź wskazał już co drugi uczestnik przeprowadzonego przez nas badania – dodaje.

Dwie trzecie respondentów martwi się wystąpieniem kolejnej fali koronawirusa i związanego z tym powrotem do nauki zdalnej, która w opinii odpowiednio 63 i 56% ankietowanych może prowadzić do nadmiernego wykorzystania urządzeń elektronicznych i pogorszenia kondycji psychicznej uczniów. Aby tego uniknąć, 36% badanych zapewnia, że ogranicza im czas spędzany przed komputerem.

Z badania Nationale-Nederlanden wynika ponadto, że jedna trzecia respondentów niepokoi się faktem, że dziecko zarazi się w szkole wirusem wywołującym Covid-19. Dlatego 61% ankietowanych deklaruje, że zaszczepiło bądź wkrótce zaszczepi je przeciw tej chorobie. Na razie na taki krok mogą zdecydować się rodzice dzieci powyżej 12. roku życia.

Uczestnicy sondażu podejmują także inne działania mające chronić dziecko przed niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą wydarzyć się w szkole lub poza nią – 63% przyznaje, że pilnuje, aby przestrzegało ono podstawowych zasad higieny, tj. czy myje odpowiednio często ręce, czy nosi maseczkę w miejscach publicznych lub czy zasłaniania usta podczas kichania bądź kaszlu. Jednocześnie 58% rozmawia z dzieckiem o ryzykach i zagrożeniach, z którymi może się ono zetknąć na co dzień, a jedna trzecia sprawdza, czy podczas aktywności korzysta z ochraniaczy i kasku. Natomiast 29% zapewnia, że uczy je zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Z naszego badania płynie jeszcze jeden szczególnie ciekawy wniosek. Ankietowani rodzice mają większą świadomość przykrych zdarzeń, z jakim mogą spotkać się ich dzieci w szkole. Wśród respondentów aż jedna trzecia potwierdza, że chcąc je przed nimi chronić, wykupuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W ubiegłym roku jedynie co dziesiąty badany wskazywał na taką odpowiedź – dodaje Joanna Walczuk. – Początek roku szkolnego to właściwy moment, aby pomyśleć o takiej ochronie, szczególnie że nie działa ona jedynie na terenie szkoły i w czasie lekcji, lecz chroni dziecko przez cały rok, niezależnie od pory i miejsca zdarzenia – podsumowuje.

O badaniu:

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 13–14 sierpnia 2021 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI na grupie dorosłych Polaków posiadających dzieci w wieku szkolnym (n=292).

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden)