Grupa NN ogłosiła 13 września, że osiągnęła porozumienie z Generali w sprawie sprzedaży biznesu emerytalnego przejętego w Polsce od MetLife. Transakcja przewiduje przeniesienie „umowy o zarządzanie” funduszami OFE i DFE oraz odpowiednich składników przedsiębiorstwa.
Decyzja o sprzedaży części emerytalnej została podjęta na podstawie przeglądu opcji strategicznych Grupy NN dla biznesu emerytalnego MetLife w Polsce. Transakcja nie ma wpływu na analogiczną działalność Nationale-Nederlanden nad Wisłą. Oczekuje się, że zbycie tych aktywów będzie miało niematerialny wpływ na generowanie kapitału operacyjnego i wynik finansowy brutto.
Dzięki przejęciu Generali awansuje w rankingu funduszy emerytalnych w Polsce na 4. miejsce z ok. 13% udziałem w rynku, 19,2 mld zł aktywów pod zarządzaniem i 2,4 mln klientów (według danych na koniec lipca 2022).
– To przejęcie daje nam szansę na strategiczny wzrost i wzmocni naszą pozycję w zakresie zarządzania aktywami w Polsce, która jest jednym z naszych kluczowych rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu będziemy rosnąć na rynku emerytalnym, jednocześnie rozszerzając nasze ambicje bycia partnerem na całe życie (Lifetime Partner) na ten ważny segment klientów – powiedział Josef Benes, CEO Generali Investments CEE.
– Cieszymy się, że będziemy mogli przyjąć dotychczasowych członków MetLife OFE i MetLife DFE pod skrzydła funduszy Generali. Zmiana ta nie wymaga od nich podejmowania działań. Dodatkowo, ze względu na wyższe aktywa funduszy emerytalnych po połączeniu, klienci będą mogli otrzymać korzystniejszą stawkę opłaty za zarządzanie – dodał Piotr Pindel, prezes Generali PTE.
MetLife PTE zostało przejęte w kwietniu 2022 roku przez Grupę NN w ramach większej transakcji całych biznesów MetLife w Polsce i Grecji. MetLife OFE posiada 11,4 mld zł aktywów pod zarządzaniem, co czyni go piątym towarzystwem emerytalnym w Polsce z prawie 8% udziałem w rynku OFE i bazą klientów liczącą 1,5 mln osób.
Transakcja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz odpowiednie organy antymonopolowe (w tym lokalnie UOKiK) i oczekuje się, że zostanie ostatecznie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2023 r.
(AM, źródło: Nationale-Nederlanden, Generali)