W ostatnich tygodniach specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa obserwują wzrost liczby oszustw związanych z ubezpieczeniami zdrowotnymi. Ich celem jest kradzież danych medycznych i finansowych. Skala problemu doprowadziła do wydania ostrzeżenia przez FBI, w którym wymieniono oznaki sugerujące, że ktoś podający się za agenta ubezpieczeniowego może być przestępcą.
Z ostrzeżenia FBI wynika, że oszuści wykorzystują realistycznie wyglądające wiadomości e-mail i SMS, podszywając się nie tylko pod pracowników sektora ubezpieczeniowego, lecz także pod ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa, którzy rzekomo chcą „pomóc” w rozwiązaniu nieistniejącego problemu. Dzięki podniesieniu wiarygodności komunikatów oraz szablonów wiadomości e-mail oszuści coraz skuteczniej wyłudzają dane od swoich ofiar, w tym informacje zdrowotne, dokumentację medyczną, dane związane z bankowością i dane dostępu do kont.
„Przestępcy wysyłają e-maile i wiadomości tekstowe do pacjentów i pracowników służby zdrowia, fabrykując oficjalne komunikaty od zaufanych organów służby zdrowia” – czytamy w komunikacie prasowym FBI. „Wiadomości te mają na celu wywarcie presji na ofiary, aby ujawniły chronione informacje dotyczące zdrowia, dokumentację medyczną, osobiste dane finansowe lub zapewniły zwrot kosztów rzekomych nadpłat za usługi lub usługi nieobjęte ubezpieczeniem”.
– Ochrona przed nowoczesnymi oszustwami internetowymi jest coraz trudniejsza. Cyberprzestępcy podczas korespondencji z ofiarą korzystają nie tylko z najskuteczniejszych metod manipulacyjnych, lecz także ze wsparcia ze strony AI. Dlatego to niezwykle istotne, aby zawsze zachowywać czujność podczas rozmowy z kimś, kto nieoczekiwanie się z nami skontaktuje. Warto także pamiętać o tym, aby zabezpieczyć swoje urządzenie za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, który uchroni nas nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, lecz także przed niebezpiecznymi linkami, spreparowanymi stronami internetowymi i innymi internetowymi zagrożeniami – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe.
(AM, źródło: Marken Systemy Antywirusowe)