22 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Ustawa ma m.in. na celu uporządkowanie i usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego, w szczególności w zakresie eliminacji barier dostępu do niego, usprawnienia nadzoru, ochrony klientów, akcjonariuszy mniejszościowych w spółkach publicznych. Nowela wprowadza też zmiany dotyczące ubezpieczeń.
Ustawa dokonuje nowelizacji 41 ustaw. W celu ochrony klientów instytucji finansowych regulacja m.in. zapewnia ubezpieczającym i ubezpieczonym w ubezpieczeniu na życie z UFK, ponoszącym ryzyko lokaty, ochronę porównywalną z ochroną zapewnioną uczestnikom funduszy inwestycyjnych otwartych w zakresie prowadzonej przez nie działalności lokacyjnej. Odbywa się to poprzez umożliwienie ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych wydania rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający będący osobą fizyczną lub ubezpieczający niebędący osobą fizyczną, jeżeli z tytułu tej umowy ubezpieczony będący osobą fizyczną ponosi koszt składki ubezpieczeniowej.
Ponadto ustawa nakłada na zakład ubezpieczeń – w przypadku wyczerpywania się sumy gwarancyjnej – obowiązek poinformowania poszkodowanego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia o możliwości zgłoszenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego roszczeń o wypłatę renty oraz nakłada na UFG obowiązek informacyjny wobec osób poszkodowanych i uprawnionych o możliwości wyczerpania się sumy gwarancyjnej.
Ustawa wejdzie w życie co do zasady po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkami wskazanymi szczegółowo w przepisie końcowym zawartym w art. 73.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl