23 grudnia do konsultacji i uzgodnień trafiła nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To efekt wejścia w życie implementacji postanowień noweli dyrektywy komunikacyjnej, wprowadzającej m.in. regulacje mające na celu zapewnienie wypłaty odszkodowania poszkodowanym w wyniku wypadku, gdy dochodzi do niewypłacalności zakładu ubezpieczeń.
Obowiązująca od 6 listopada regulacja stanowi, że w przypadku niewypłacalności zakładu UFG będzie organem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowań za zdarzenia zaistniałe na terytorium RP (w przypadku zdarzeń zagranicznych będzie to PBUK). W celu realizacji tego zadania w ramach Funduszu zostanie wyodrębniony fundusz do spraw niewypłacalności, będący rachunkiem obejmującym dochody i koszty oraz aktywa i zobowiązania związane z realizacją tego zadania.
Fundusz będzie oparty o trzy źródła finansowania:
- możliwość przekazywania nadwyżki bilansowej UFG w części nieprzekraczającej 75% jej wysokości;
- mechanizm składki dodatkowej – byłaby ona uiszczana w przypadku wszczęcia postępowania upadłościowego albo likwidacyjnego względem określonego zakładu ubezpieczeń, jeśli środki zgromadzone w funduszu do spraw niewypłacalności okazałaby się niewystarczające;
- cykliczne wpłaty dokonywane przez określone zakłady ubezpieczeń.
W związku z nowymi regulacjami niezbędne jest wydanie rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego obecnie obowiązujące przepisy w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności UFG. Rozporządzenie będzie uwzględniało nowe zadania Funduszu i ureguluje zasady ewidencji księgowej oraz sprawozdawczości w zakresie nowowprowadzonych regulacji.
(AM, źródło: rcl.gov.pl)