Prezydent Andrzej Duda podpisał 18 listopada nowelizację ustaw o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Nowela przewiduje, że środki finansowe pochodzące z obowiązkowych ubezpieczeń ogniowych na określone cele ochrony przeciwpożarowej będą przekazywane w równych częściach Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o ochotniczych strażach pożarnych zmienia dotychczasowe zasady rozdziału 10% wpływów uzyskanych przez zakłady ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na cele ochrony przeciwpożarowej. W aktualnym stanie prawnym ubezpieczyciele są zobowiązani przekazywać Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej 10% wpływów z wyżej wymienionych polis na uzasadnione potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej. Następnie KG PSP przekazuje po 50% tej sumy ochotniczym strażom pożarnym oraz pozostałym jednostkom ochrony przeciwpożarowej z wyłączeniem związków ochotniczych straży pożarnych. Obowiązujący obecnie art. 39 ust. 1 ustawy stanowi, że środki te są przeznaczone wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej, a sposób i tryb rozdziału tych środków określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie sposobu i trybu rozdziału środków finansowych przeznaczonych wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej.
Krótsza droga wpływu środków z polis ogniowych
W nowym stanie prawnym środki finansowe pochodzące od ubezpieczycieli będą przekazywane po 50% KG PSP oraz Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ustawą ten ostatni będzie przedkładać Sejmowi w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku sprawozdanie z wydatkowania otrzymanych środków w roku poprzednim.
Nowelizacja rozszerza katalog zadań ochotniczych straży pożarnych o zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Przepisy noweli wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl