O ubezpieczeniowych wyzwaniach transformacji energetycznej

0
534

14 września w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Zielone Ubezpieczenia”. W toku debaty eksperckiej specjaliści ze świata ubezpieczeń, energetyki, a także nadzoru ubezpieczeniowego oceniali gotowość rynku ubezpieczeń na zmiany transformacyjne. Konferencja objęta była patronatem medialnym „Gazety Ubezpieczeniowej”.

W trakcie pierwszego panelu jego uczestnicy ocenili, że zabezpieczanie transformacji energetycznej i wyłaniające się nowe obszary ryzyka są wyzwaniem, z którym rynek ubezpieczeniowy jest gotowy się zmierzyć. Podkreślono jednak, że nie może on zostawić ludzi i przemysłu wysokoemisyjnego bez ubezpieczenia. Aby przemysł mógł zmierzać w kierunku transformacji, konieczne jest wsparcie rynku ubezpieczeń, również od strony reasekuracji.

Paneliści stwierdzili ponadto, że niezbędna jest edukacja, która uwypukli znaczenie „zieloności” dla efektywnego rozwoju „zrównoważonego”. Działaniem sprzyjającym funkcjonowaniu rynku w kierunku zrównoważoności może być również uproszczenie i ujednolicenie ram regulacyjnych wokół definicji zrównoważoności, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. 

W drugim panelu uczestnicy podkreślali skalę wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć rynek energii, tak aby z powodzeniem przejść transformację. Przedmiotem dyskusji były także nowe aspekty ryzyka aktuarialnego – ryzyka technologicznego związanego zarówno z użytkowaniem przemysłowych firm wiatrowych offshore, instalacjami PV, jak i magazynami BESS oraz elektromobilnością.

Paneliści wskazywali, że we wsparciu transformacji istotną rolę dla rynku ubezpieczeń ma do odegrania również sektor kapitałowy.

Przytoczono także wyzwania związane z szacowaniem ryzyka katastroficznego i modelowaniem go w ramach nowych, zrównoważonych produktów ubezpieczeniowych.

(AM)