Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, doświadczenia związane z pandemią i powszechnym lękiem o zdrowie i życie najbliższych sprawiły, że rodzice są świadomi zagrożeń, z jakimi na co dzień mogą zetknąć się ich dzieci. Dlatego coraz chętniej sięgają po polisy NNW.
Ponad jedna piąta ankietowanych rodziców obawia się nieszczęśliwego wypadku na terenie szkoły. Taki sam odsetek respondentów rodziców uważa, że program placówek edukacyjnych powinien uwzględniać większą liczbę godzin zajęć poświęconych tematom związanym z bezpieczeństwem i zdrowym trybem życia.
– Z naszego badania płynie jeszcze jeden ciekawy wniosek. Aż 70% rodziców, chcąc dodatkowo chronić swoje dzieci, wykupiło ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. To jest naprawdę ogromny odsetek – zauważa Małgorzata Zgudka, menadżer ds. produktów Nationale-Nederlanden. – Koniec wakacji to idealny moment, aby pomyśleć o takiej polisie, zwłaszcza że nie działa ona jedynie na terenie szkoły, lecz przez cały rok, niezależnie od pory i miejsca zdarzenia. Z naszych danych wynika, że posiadacze takiego produktu najczęściej skorzystali z niego w sytuacji doznanego przez dziecko urazu lub złamania podczas aktywności fizycznych, a także odniesienia poważniejszych ran wymagających interwencji w placówkach medycznych – podkreśla.
Spostrzeżenia uczestników badania na zlecenie Nationale-Nederlanden potwierdzają eksperci CUK Ubezpieczenia.
– Rodzice są w zdecydowanej większości świadomi, że pobyt w szkole niesie ze sobą zagrożenie wypadkiem. To jeden z powodów dużego zainteresowania tzw. ubezpieczeniem szkolnym NNW. W okresie od drugiej połowy sierpnia do października liczba kalkulacji takiego ubezpieczenia jest u nas zwyczajowo niemal trzykrotnie wyższa niż w pozostałych miesiącach. Jest to spowodowane przede wszystkim troską rodziców o bezpieczeństwo swoich pociech wracających do szkoły, ale i zajęć pozalekcyjnych. Ubezpieczenie NNW chroni także w przypadku zdarzeń na SKS-ie czy innych zajęciach odbywających się po lekcjach. Również w drodze do i ze szkoły oraz na boiskach, świetlicach oraz klubach osiedlowych – mówi Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.
Ekspertka zwraca uwagę, że rosnącym zainteresowaniem cieszy się też pomoc psychologiczna będąca następstwem traumatycznych doświadczeń oraz ochrona przed prześladowaniem i hejtem w sieci.
CUK Ubezpieczenia podkreśla, że ochrona ubezpieczeniowa jest ważna i znacząco łagodzi skutki wypadków, ale rodzice powinni też zrobić wszystko, żeby zmniejszyć samo prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Dlatego firma wraz z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu opracowała Niezbędnik Świadomego Rodzica – cykl 15 filmów, w których wykładowcy dzielą się wiedzą na temat diety i aktywności fizycznej dzieci, cyberbezpieczeństwa, social mediów i cyfrowych finansów oraz motywacji, komunikacji i relacji rodziców z dziećmi.
– Niezbędnik będzie dołączany do polis NNW Szkolne, materiał jest również dostępny dla osób zainteresowanych po wypełnieniu formularza: https://cuk.pl/niezbednik-swiadomego-rodzica. Traktujemy ten projekt jako akcję wspierającą świadomość rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci – mówi Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.
(AM, źródło: Nationale-Nederlanden, Brandscope)