Od odszkodowania z GAP auta w leasingu należy się podatek

0
491

Według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedsiębiorca, któremu skradziono leasingowane auto, ma zapłacić podatek dochodowy od odszkodowania z ubezpieczenia GAP tego pojazdu – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Interpretacja była odpowiedzią na pytanie przedsiębiorcy, który otrzymał odszkodowanie z OC i AC skradzionego auta osobowego w leasingu. Liczył on też na wypłatę z samodzielnie wykupionej i opłacanej polisy GAP, chroniącej przed utratą wartości pojazdu w związku z jego kradzieżą lub uszkodzeniem. Jego zdaniem żadne z odszkodowań nie powinno być uznane za przychód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca podkreślał, że jako leasingobiorca jest wyłącznie posiadaczem zależnym auta, a nie jego właścicielem, stąd też odszkodowania nie dotyczą składników firmowego majątku i nie powinny być opodatkowane.

Jednak zdaniem dyrektora KIS, wypłaty z OC i AC nie były odszkodowaniem, gdyż przedsiębiorca nie był stroną żadnej z tych umów i otrzymał pieniądze od leasingodawcy. Ich kwota stanowiła natomiast nadwyżkę opłat wynikających z umowy leasingu. Dlatego była ona obciążona ryczałtem według stawki właściwej dla rodzaju działalności. Natomiast odszkodowanie GAP wpłynęło do przedsiębiorcy bezpośrednio od ubezpieczyciela i dlatego jest przychodem z działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 ust. 2 pkt. 12 ustawy o PIT (interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 września 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.498.2023.2.AG).

Więcej:

„Dziennik Gazeta Prawna” z 27 września, Mariusz Szulc „Auto skradzione, ale przychód powstał”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)