Od szkody środowiskowej można się ubezpieczyć

0
1304

Przedsiębiorstwa, których działalności towarzyszy ryzyko wyrządzenia szkód przyrodzie, mogą się ubezpieczyć na wypadek takich zdarzeń. Do wyboru mają specjalistyczny produkt lub klauzulę rozszerzającą OC – przypomina „Puls Biznesu”.

Łukasz Jastrzębski, menedżer ds. oceny ryzyka ubezpieczeń środowiskowych Colonnade Insurance, mówi gazecie, że najczęściej spotykanymi szkodami środowiskowymi są te związane z używaniem pojazdów ciężarowych. Ekspert wyjaśnia, że dochodzi do nich w efekcie wypadków drogowych aut przewożących niebezpieczne substancje. Do wycieków, np. oleju napędowego, dochodzi również na stacjach paliw, czego efektem jest skażenie gruntu nie tylko tam, ale też w sąsiedztwie. Aleksandra Ożdzińska, główny specjalista w dziale ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej Ergo Hestii zwraca uwagę, że urzędy, które udzielają tzw. pozwoleń zintegrowanych, coraz częściej wymagają od firm posiadania polis środowiskowych.

Jan Czerwiński, broker Aon Polska, uważa, że w czasach permanentnych zmian prawnych, zwiększonego nacisku na ochronę bioróżnorodności oraz coraz surowszych wymogów dotyczących zalecanych działań naprawczych, polisa środowiskowa może stać się standardem. Zwłaszcza w przemyśle ciężkim, spożywczym, transporcie, gospodarce komunalnej czy logistyce. „PB” wskazuje, że obecnie firmy mogą zabezpieczyć się na wypadek szkód w środowisku, zawierając umowę ubezpieczenia środowiskowego lub rozszerzając OC przedsiębiorcy o klauzulę zabezpieczającą na wypadek spowodowania szkód w środowisku w wyniku nagłych zdarzeń. Sylwia Kozłowska, członek zarządu Aon Polska, wskazuje, że klauzula chroni tylko odpowiedzialność cywilną, dotyczącą jedynie szkód osobowych oraz rzeczowych o charakterze nagłym i niespodziewanym. Natomiast polisa środowiskowa również obejmuje OC, ale w głównej mierze koncentruje się wokół odpowiedzialności administracyjnej, wynikającej m.in. z ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Aleksandra Ożdzińska dodaje, że OC działa w momencie, gdy zaistnieje szkoda, natomiast odpowiedzialność administracyjna za szkodę w środowisku zaczyna się już w chwili bezpośredniego nią zagrożenia.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 2 marca, Sylwia Wedziuk „Jakie ubezpieczenie na szkody środowiskowe”:

https://www.pb.pl/jakie-ubezpieczenie-na-szkody-srodowiskowe-1142860

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)