Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, co oznacza porę na zmianę opon na letnie. Dane policji i eksperci Mondial Assistance tłumaczą, dlaczego należy dostosować opony do pory roku.
Zgodnie z ostatnimi pełnymi danymi rocznymi opublikowanymi przez Komendę Główną Policji (z 2021 roku), niewłaściwie ogumienie było drugą najczęściej stwierdzaną usterką techniczną pojazdów (14,2% przypadków). Wskaźniki te pokrywają się z danymi organizacji eksperckiej Dekra, według których jeszcze przed pandemią Covid-19 źle dobrane opony były przyczyną około 12% wypadków.
Opony zimowe charakteryzują się bardziej miękką gumą i głębszym bieżnikiem, przez co są lepiej przystosowane m.in. do jazdy po śniegu i lodzie. Jednakże wraz ze wzrostem temperatury ich przyczepność się zmniejsza, co prowadzi do wydłużenia drogi hamowania o nawet 30% i utrudnia kontrolę pojazdu, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko wypadków drogowych i kolizji. Jak zauważają eksperci Mondial Assistance, nie pozostaje to bez wpływu na energooszczędność – jeżdżąc latem na oponach zimowych, zużywa się więcej paliwa, co oznacza dodatkowe koszty i większy ślad węglowy.
– Kiedy wyruszamy w podróż na złym ogumieniu, może dojść do wypadku z powodu niższej przyczepności lub awarii opony. Jest to szczególnie niebezpieczne przy zdecydowanie wyższych temperaturach asfaltu, kiedy opony zimowe szybciej się ścierają, co może doprowadzić nawet do ich pęknięcia – komentuje Jakub Gawroński, kierownik Działu Sieci Mondial Assistance. – Mondial Assistance współpracuje z siecią wulkanizacji mobilnych, co pozwala wymienić uszkodzone opony w dowolnym miejscu w kraju. Ta elastyczność jest jedną z największych zalet assistance samochodowego i powodem, dla którego usługi pomocowe związane z pojazdami są najbardziej cenionym pakietem ze wszystkich usług pomocowych. Zgodnie z wynikami 12. edycji badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance „Rynek usług assistance widziany oczami klientów” aż 84% respondentów uznało je za najbardziej potrzebne – dodaje.
(AM, źródło: Mondial Assistance)