Zdaniem Kancelarii Prezydenta RP prezydencki projekt nowelizacji kodeksu cywilnego uznający prawo do zadośćuczynienia za zerwane więzi dla bliskich żyjącego poszkodowanego z ciężkim i trwałym uszkodzeniem ciała oraz rozstrojem zdrowia nie powinien przysporzyć wątpliwości interpretacyjnych. W orzecznictwie sądowym przedstawiono już bowiem dostatecznie przesłanki przyznania takich świadczeń – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Opinia KPRP była odpowiedzią na pytania zadane jej przez redakcję w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez niektórych przedstawicieli środowiska ubezpieczeniowego. Dotyczyły one zwłaszcza braku wskazania wprost sposobu działania w sytuacji, gdy bliscy otrzymają zadośćuczynienie z tytułu zerwanych więzi, a poszkodowany jednak umrze. To mogłoby oznaczać, iż rodzina będzie mogła drugi raz ubiegać się o świadczenie na podstawie art. 446 par. 4 kodeksu cywilnego.
Według Kancelarii każda sprawa powinna być rozstrzygana indywidualnie, a ustalenie przesłanek zadośćuczynienia nie powinno być problemem. KPRP jest zdania, że orzecznictwo sądów powszechnych i Sądu Najwyższego w tej materii wystarczająco pokazuje, kto i w jakich okolicznościach jest uprawniony do zadośćuczynienia.
Projekt nowelizacji jest już w Sejmie. Jego pierwsze czytanie odbędzie się 19 maja.
Więcej szczegółów na temat noweli:
Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 18 maja, Inga Stawicka „Kancelaria Prezydenta RP: Projekt dotyczący zadośćuczynień jest wystarczająco precyzyjny”:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/57964,1….
(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)