Pacjenci wolą sądy od komisji ds. błędów medycznych

0
609

W ubiegłym roku spadła liczba zgłoszeń do komisji ds. zdarzeń medycznych oraz spraw, w których dopatrzono się błędu medycznego. Powodem tego zjawiska była nie tylko pandemia, ale też utrata wiary pacjentów w skuteczność komisji – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z sondy przeprowadzonej przez „DGP” wynika, że w 2020 r. Wielkopolsce rozstrzygano 65 wniosków, wobec 93 rok wcześniej. Z kolei w przypadku spraw, w których stwierdzono, że doszło do zdarzenia medycznego, stosunek ten kształtował się na poziomie 26 wobec 48. Natomiast do komisji na Mazowszu trafiło 108 nowych wniosków oraz 40 o ponowne rozpatrzenie sprawy. W 2019 r. było to odpowiednio 155 i 51.

Gazeta zwraca uwagę, iż winna tej sytuacji jest zarówno pandemia Covid-19, jak i niechęć pacjentów do takiego rozstrzygania sporów. W postępowaniach przed komisjami propozycję odszkodowania składa bowiem sprawca zdarzenia, zaś poszkodowany nie ma od niej drogi odwoławczej. Tymczasem, jak przyznają prawnicy związani z komisjami, zdarzają się propozycje odszkodowania w wysokości 1 zł. Dlatego pacjenci preferują sądową drogę dochodzenia roszczeń i to już od dawna.

Powołując się na raport Rzecznika Praw Pacjenta, „DGP” zwraca uwagę, że o ile w 2013 r. do komisji trafiło 1310 nowych wniosków, to już pięć lat później było ich jedynie 800. Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy, jest zdania, że choć zasady działania komisji wymagają zmian, to ich funkcjonowanie przyniosło pewne korzyści. Z jednej strony zwiększyło świadomość pacjentów dotyczącą ich praw, a z drugiej – zmniejszyło liczbę spraw w sądach, gdy postępowanie polubowne wykazało bezspornie, że błąd medyczny nie miał miejsca. Ekspertka uważa, że komisjom przydałyby się szersze kompetencje, np. w zakresie dochodzenia w sprawach dotyczących m.in. odmowy dostępu do informacji czy nierzetelnego prowadzenia dokumentacji medycznej. Z kolei RPP zaproponował, aby sprawami błędów medycznych zajmował się jego urząd. Rozstrzygnięć dokonywaliby eksperci powołani przez Rzecznika, bez szukania winnego.

Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 3 lutego, Klara Klinger, Patrycja Otto „Błąd medyczny? Nadal tylko sąd”:
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)